| User26 a întrebat:

"inca cred" este cacofonie?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noțiunea de cacofonie (numită uneori și disonanță) se folosește în lingvistică și în muzică pentru a denumi orice fel de asociații neplăcute de sunete. (Wikipedia)
Dahappy
Poti incerca,,cred inca'',,, chiar cred'',,, mai cred'',,, in continuare cred'',,, si acum cred'' etc.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este cacofonie incearca, cred inca, inca mai cred, mai cred. Funda? happy

| Tibi45 a răspuns:

Nu este o cacofonie! Exemplele "cacofonice" sunt cele care realizează în pronunţia, lor succesiunea "ca-ca" (de ex.: Ion Luca Caragiale; biserica catolica; tehnica cavalera; etc.).
În liceu (e cam mult de atunci) am avut un profesor hâtru (îl chema Caba), care cu referire la această întrebare ne răspundea zâmbind:
"Că Caba ne-nvaţă, că care cântare, că cum şi că când, să se mânce"!
Sper ca v-am distrat putin.

| CristinaCriss222 a răspuns:

Nu,nu este cacofonia e ceva cand spui 2 cuvinte si impreuna se aud ceva urat, Funda? big grin