| tweety94 a întrebat:

Intensitatea campului magnetic si intensitatea curentului continuu pot fi negative?

Răspuns Câştigător
| BlackMamba24 a răspuns:

Da, normal ca da.

Care sunt sursele principale ale acestor radiatii?
Sursele de radiatie neionizanta cele mai des intalnite sunt cele specifice activitatii zilnice. Aici intra aparatura de comunicatii (telefoane mobile, routere, walkie-talkie, etc.), aparatura IT (calculatoare, laptop-uri, imprimante, etc.), aparatura audio/video, aparatura electrocasnica (masini de spalat, aspiratoare, frigidere, cuptoare cu microunde, roboti de bucatarie, aparate aer conditionat, dezumidificatoare, ventilatoare, etc.), telecomenzi, etc. Aceste surse functioneaza in banda de radiofrecventa. O a doua categorie de surse o reprezinta instalatiile industriale, cuprinzand antene de emisie/receptie, tablouri si instalatii electrice, dispozitive industriale, linii de inalta tensiune, etc., functionand in special in banda de frecvente joase.

Au fost dovedite stiintific efectele nocive ale acestor radiatii?
Efectele nocive ale radiatiei electromagnetice asupra corpului uman au fost stabilite teoretic de catre fizicieni si medici, iar o parte din acestea au fost confirmate de studiile de laborator si cele in vivo. In general, ele sunt produse ca urmare a interactiei dintre curentii indusi de campul electromagnetic extern cu tesuturile umane, care au propria conductibilitate. Intrucat in astfel de cazuri studiile pe subiecti umani sunt foarte dificil de realizat, atat datorita voluntariatului redus, cat si pentru faptul ca obtinerea unor rezultate la expunerea pe termen lung si foarte lung pot intarzia rezultatele cu zeci de ani, efectele pe termen lung nu au fost confirmate inca experimental. Efectele pe termen scurt sunt insa confirmate de studiile in vitro.

In ce constau efectele radiatiei electromagnetice asupra omului?
Efectele campurilor de frecvente radio asupra tesuturilor umane pot fi atat de natura termica, cat si netermica. Efectele termice pot aparea datorita conductibilitatii electrice a majoritatii tesuturilor biologice. Campurile electrice induse in organism genereaza curenti electrici ai caror energie, prin disipare, determina cresterea temperaturii locale. Deoarece multe reactii biochimice sunt puternic dependente de temperatura, este plauzibil ca modificarea acesteia sa aiba efecte biologice.
Efectele netermice pot aparea ca urmare a mai multor interactii dintre campul electric si diferite componente ale tesuturilor biologice, de exemplu modificari in conformatia proteinelor sau a legarii unor mediatori de receptori celulari (de exemplu, Ca2+), procese care la randul lor declanseaza alte evenimente intra si intercelulare. sus

Unde si cand sunt expus la radiatii electromagnetice?
Deoarece campul electromagnetic se propaga indefinit in spatiu sub forma de unde, suntem expusi la campuri EMF in orice locatie si in orice moment. Undele radio care traverseaza eterul acopera practic orice locatie, in orice moment. Undele RF/HF ale echipamentelor de telecomunicatii sunt de asemenea prezente peste tot. In plus, suntem expusi mai mult sau mai putin la campurile generate de aparatura ocupationala, atat la domiciliu, cat si la locul de munca. sus

Cine stabileste daca un anumit camp electromagnetic este nociv?
Organismele internationale abilitate sa emita normele de protectie EMF stabilesc, pe baza rezultatelor centralizate ale studiilor stiintifice, intervalele de valori admise pentru diferiti parametri ai campului electromagnetic. Prin raportare la aceste valori, oricine poate stabili in urma unei masuratori profesioniste si o interpretare adecvata, daca un camp detectat este sau nu nociv. Cel mai mare organism care stabileste norme si instructiuni de protectie EMF este ICNIRP (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection

1 răspuns:
| georgetzop a răspuns:

Nu au cum sa fie negative, minim 0