| Andreea_4805 a întrebat:

Intrebare:cine face ecdl? sau cine l-a facut, pe tot adica cele 7 module! e greu? dificil? cum sunt examenele?

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Unul din fiii mei a urmat aceste cursuri anul trecut, a gasit material didactic si pe net.Trebuie sa ai cunostinte in utilizarea calculatorului, limbaje de programare etc... A luat toate modulele la primul examen, cine nu, are posibilitatea sa mai dea examen pana le ia pe toate. Fiul meu a facut cursurile la Casa de Cultura din Barlad iar la examen a venit cineva de la Bucuresti. El spune ca a fost foarte usor.

| Lora_6439 a răspuns:

Eu am dat 600 de mii pe cartile din care trebuie sa inveti pentru teste si am vazut cateva variante in clculatorul de la info si mi s-au parut oarecum dificile.

| MoNsTeR a răspuns:

Eu am dat toate cele 7 module din care am luat 5(la ultimele 2 examene nu mior venit rezultatele dar sper ca laem luat ca l-am stiut:D). nu sunt grele daca ai cat de cat habar.eu alea 5 le-am luat din prima.la modulu 1 ii mai greu un pic tzinand cont ca dai mai mult din teorie trebuie sa stii fiecare prostii din calc ce ii, ce face si din astea.si ai 40 min.modulul 1 il dai pe foi nu pe calc. iar restul sunt pe calc si ai 50 min. mod 2 ii ceva operare pe calc. nu-i greu.mai is cateva module din word powerpoint excel si acces si mod 7 ii din internet si posta electronica. daca esti serios n-ai cum sa nul ei:-p:D.sunt tot felul de manuale pentru fiecare modul. cele mai bune sunt de la editura Andreco. daca esti la scoala intreabati profa/profu de info.pentru ca la scl ai reducere si daca scl ta este si centru de testare poti sa dai acolo examenele.costa cateva sute de lei. dar merita si nu dai tot odata.la inceput dai 100 si ceva de lei pentru inscriere si ai timp sal dai 3 ani.si apoi 30 lei fiecare modul si in rest mai ai manualele de platit. dar merita eu sunt in a8-a si cred ca o sa majute pentru ca am sa merg la un liceu uman si daca o sa-mi trebuiasca o sa o am si cred ko sa-mi fie mai greu sa inteleg peste cativa ani daca nu merg la profil real. daca vrei fal pentru ca merita:D... http://ecdl.vibcom.ro/. asta este un site de la un centru acreditat din oradea. uitate la informatii sa vezi mai multe.si asa greu cum tziam zis nu este. in oradea unu leo luat toate modulele la 10 ani chiar la mine la scl si la centrul asta care ti l-am dat.ai acolo mai multe si tarife si de toate:D...BAFTA!

| MoNsTeR a răspuns:

Ba nu...limbaje de programare nu trebuie.programarea se face la liceu nicidecum la ecdl. aici trebuie sa stii mai mult office...sau marog poate el o dat ecdl avansat

| MoNsTeR a răspuns:

Pentru mariana : in office 2003 doar in 2003 se da ecdl eu asa stiu.pentru rontzy: nu-s asa grele.eu am facut simulari ca sa ma pregatesc dar nu mi s-au parut asa grele multe ereau de genu deschide nu stiu ce, salveaza ca.modifica tipul fisierului, printeaza in fiser sau din astea nu-s grele daca te pregatesti putin.la acces mam pregatit doar o dupa masa ca sa merg la examen (si n-am mai lucrat in viata mea pe el) si n-am citit cine stie ce...adica am facut simularile si ce n-am stiutam cautat in carte (am fost stresat de timp kmi expira cardu si nu mai puteam da ...eu in a7-a am facut cun habarnist cu care n-am continuat ecdl-u si abia in a8-a mi-a revenit profa si cu ea am continuat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai reusit sa scrii ceva aici inseamna ca stii sa deschizi un calculator, sa lucrezi in Windows, sa navighezi pe Internet si sa completezi rubricile unui formular online. Probabil mai stii si altele. Deci, cca 30-40% din cunostinte le ai. Ramane sa completezi ce lipseste. ECDL este pentru oameni, nu pentru supraoameni.

| Andreea_4805 explică:

Si ai lucrat in office 2003 sau 2007?

| Andreea_4805 explică:

Ohhh mersi abia astept sa ma apuc

| bianca17_5869 a răspuns:

Nu am facut, dar stiu ca nu este greu daca inveti cat de cat si poti da simulari sa vezi ce fel estetongue