| Ben. a întrebat:

Kr este salariul mediu in Romania?

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Salarial mediu net a fost in ianuarie de 1.355 lei, in scadere cu 9% fata de luna decembrie anul trecut, cand s-au acordat prime ocazionale ori s-au realizat productii mai mari, potrivit datelor Institutului National de Statistica (INS). Comparativ cu luna ianuarie a anului precedent, salariul mediu net a crescut cu 12, 9%.

11 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

The one1315, tu faci confuzie intre salariul mediu si cel minim...

mlm
| mlm a răspuns:

Salariul mediu brut este 1751 RON, iar 1282 RON este cel net.

eileen
| eileen a răspuns:

Sunt multi care au salarii exagerate, de aici si media asta mare, dar majoritatea oamenilor daca au 10 milioane e bine.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

1.282

| mariazet45 a răspuns:

Astazi am auzit pe Boc spunand ca salariu mediu e de 17 mil. Nu prea il cred. Spunea ceva despre cei care au salarii si pensii de la stat si anunta ca vor putea face acest lucru daca salariu si pensia nu depaseste salariu mediu pe economie de 17 milioane de lei vechi.

| mariazet45 a răspuns:

Salariu mediu se anunta cel brut, dar asta nu inseamna ca toti au acest salariu cei care castiga atata sunt privilegiati, asa ca pentru cei care lucreaza deja in strainatate si vor veni in tara ar trebui sa aiba un pic de vechime sa prinda acest salariu sa aiba niscaiva studii si sa munceasca la o institutie de stat sau la patron dar din zi in noapte pentru a avea asa u salariu. De obicei patronii dau salariu minim pe economie si daca mai platesc ceva ore suplimentare sau doresc sa mai dea ceva pentru ca lucrezi bine, o fac cu bani din mana pentru a ocoli fiscalitatea.

| simpluEu. a răspuns:

Aoleuuuuuuuuuuu asa mult? vin aksalaughing

| simpluEu. a răspuns:

Eu cand am plecat din tara era 600ron.asa mult sa marit cum zice lumea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

200 Euro.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

350 euro, adica in jur de 1 500 lei, estimare vara anului 2010

| andoo a răspuns:

Salariu minim este de 600 ron, pentru muncitori necalificati; 750ron pentru cei cu studii de liceu si de 1200 ron pentru cei cu studii superioare. Atentie! pe cartea de munca dar nu si ...in buzunar.