| anonim_4396 a întrebat:

La amanet se pot vinde telefoane mobile?

Răspuns Câştigător
| dragosbogdan001 a răspuns:

Da, poti, normal. Si Ioandelasal nu este prea bine informat, nu te lua dupa el. La amanet poti vinde sau lasa cu gaj, cum vrei tu. Daca vrei sa vinzi, vinzi. Daca vrei sa lasi cu gaj, lasi cu gaj.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La amanet nu se vinde nimic, doar se acorda imprumuturi garantate cu gaj asupra unor bunuri mobile, pot fi si telefoane. Doar daca nu se restituie imprumutul si dobanda aferenta, la termenul stipulat in contract, casa de amanet va vinde bunul amanetat.
Trebuie sa stii ca imprumutul acordat este mai mic decat pretul la care ai putea vinde tu un telefon, respectiv de cca 50-60% din acesta.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Poti lasa gaj/ori sa il vinzi doar daca este in garantie si pe numele tau si de firma.
Nu toate casele de amanet primesc telefoane, cel mai indicat te adresezi direct unei case de amanet si vezi in ce conditii il poti vinde.
O seara bunahappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

De vandut nu le vinzi, dar le poti amaneta.

| neutrino a răspuns:

Da, si nu numai.

| Peridava a răspuns:

La unele din ele, da. Nu la toate.

| Tudor_Sandu_1987 a răspuns:

Da,se pot vinde. happy