| BoxxyB a întrebat:

Care e varsta limita de a vinde ceva la amanet?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

18 ani. Daca iti cere buletinul.

| OnuOnulică a răspuns:

Varsta minima este de 18 ani.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

18 ani

| pietrean a răspuns:

Trebuie sa ai buletin(carte identitate), deci, ca sa poti duce ceva la amanet, trebuie sa ai 14 ani(la aceasta varsta trebuie sa-ti faci cartea de identitate).

| pietrean a răspuns:

Acum am sesizat(am vazut si cealalta postare), ca tu ai intentia sa vinzi(aur), nu sa amanetezi ceva.Atunci,trebuie sa fii major.La noi in oras sunt case de amanet, care pentru lucruri simple, se poate, cu cartea se identitate sa amanetezi anumite lucruri.O sa ma mai interesez, ca sa fiu sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vinzi, trebuie sa ai 18 ani; sa aanetezi, doar buletinul.Dar, poti amaneta si iti iei banii apoi nu te mai duci sa ridici bunul amanetat. diferenta intre un obiect vandut sau amanetat, ca bani, este foarte mica.Mult noroc.

| vangaelis a răspuns:

18 ani este varsta minima.

| emilitalia a răspuns:

Pana la 18 ani nu ai voie sa vinzi nici un bun chiar daca acesta iti apartine decat in prezenta parintilor sau a unui tutore desemnat pe cale legala.
Altfel e fapta penala atat pentru ala care cumpara cat ei pentru ala care vinde.

| BogdanitzzaAnneMarrie a răspuns:

Buletin,deci eu cred ca 14!

| vianora a răspuns:

18 ani

| Tempest75 a răspuns:

18 ani minim