| lungu_7933 a întrebat:

La tenis in realitate daca esti numarul 1 mondial atp si te bate numarul 2 mondial ti se scad puncte? Am observat asta la Rafael Nadal care dupa ce a pierdut turnee cu Djokovic a avut si are mai putine puncte.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Punctele facute intr-un an in turnee se aduna si acestea constituie numarul total de puncte. Nu are importanta cine te bate, important este ca in acest an a facut mai putine puncte intr-un turneu, deoarece se scad punctele facute anul trecut si se adauga punctele facute in acest an la turneul respectiv, astfel ca totalul este mai mic. Numai bine!

| gabi45 a răspuns:

Punctel sacd pentru ca se ia dupa participarea de anul trecut.nadal fiindca a castigat acele turenee anul trecut iar acum a pierdut n final i se scad cateva puncte

| lavinia_3755 a răspuns:

Daaaa