| anonim_4396 a întrebat:

Ma voi duce la facultate în Constanța. Dacă nu îmi place ma pot transfera în al doilea an la ase București pe același profil, sau se poate și al doilea semestru? Și as avea vreun dezavantaj?

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.Transferurile/mobilitatile definitive se fac, de regula, din anul II de studii universitare.
Si apoi, in virtutea principiului autonomiei universitare, fiecare univesitate are regulile ei proprii, aprobate de catre senatul respectivei universitati. De aceea este important sa cunosti regulile univesitatii primitoare(la care doresti transferul). Pentru ASE- Bucuresti le poti afla citind articolele 81, 82 si 83 din "Regulamentul privind activitatea didactica pentru studiile universitare de licenta " din link-ul :http://mefc.ase.ro/licenta-baza-legislativa-2

2. Orice transfer /mobilitate definitiva poate avea tot felul de inconveniente de natura adaptiva si de natura financiara.

p.s. Daca vei citi articolele din Regulament, indicate mai sus, iti vei da seama singur ca este in avantajul tau sa faci alegera acum, de la bun inceput--- dupa aceea nimic nu-i sigur, mai ales ca pleci de la o facultate care nu este integrata niciuneia din universitatile din Consortiul "Universitaria".

| Haiducul325 a răspuns (pentru alessia5158):

Și ce probleme ar putea apărea din cauza ca nu e integrata consortiului "universitaria"?

| alessia5158 a răspuns (pentru Haiducul325):

Planurile de invatamant/an de studiu ar putea fi diferite in care caz trebuie sa refaci o disciplina sau mai multe contra cost ( cursuri, seminarii, lucrari, examen).