| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a topit ceara de la o lumanare pe bancheta din spate a masinii. Aveti idee cum as putea inlatura ceara de acolo fara sa stric materialul?

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ziar (din ala cu foaia necerata si fara multe poze color... Un anuntuul telefonic de exemplu) peste care calci cu fierul de calcat incins.

| remus a răspuns:

Cu hirtie de filtru s-au sugativa, fierul de calcat nu trebuie sa fie incins, repeti de citeva ori oeperatia, succes.

| murik a răspuns:

Cu hartie de ziar si cu fierul de calcat. asezi foaia pe ceara topita, si apoi cu fierul incins calci portiunea, si tot asa pana iese.

| greg a răspuns:

Da. Pui ziaru si dai cu fieru pe urma pui alta foaie de ziar si dai cu fieru si tot asa pana se ia ultima picatura de ceara. Mi-a zis gagicamea big grin

| machupicchu a răspuns:

Cu hartie de ziar mai poroasa, pentru ca este maii absorbanta, sau cu servetele de bucatarie, hartie igienica. Aceasta hartie se pune deasupra si se calca cu fierul de calcat. Ai sa vezi cum ceara va imbiba haria, apoi schimbi o alta parte a hartiei (curata), calci iar si astfel repeti operatiunea pana cand nu se mai impregneaza nimic pe bucata de hartie ce o folosesti.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e, cum zice murik. dar ai nevoie de rabdare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu foarfeca.nu-l strici doar il tai un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum zic si cei de pe aici..au dreptate cu masina de calcat si cu o hartie happy..succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum tia sp si ceilalti prieteni cu firu de calcat cu ziar ok bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ciau puneti un ziar si dati cu fieru de calcat!
ok

| frumusik007007 a răspuns:

O hartie o pui pe ceara si cu fierul incins dai peste foaie ceara s ar topi si s ar lipi de hartie dar sa nu fie material precum catifea vinilin sau ceva de genu
mult noroc