| Duhovnicul a întrebat:

Mie nu mi-au placut niciodata lasii. Majoritatea raporteaza din umbra intrebarile, fie ca sunt mai mult sau mai putin relevante. Sunteti de acord cu un sistem prin care sa se vada cine a raportat o intrebare? Astfel cel caruia i s-a raportat intrebarea ( adica pagubitul ), sa poata sa ii ceara socoteala celui care a raportat-o? Aveti sange in instalatie incat sa raportati o intrebare cu cartile pe fata?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Sange in instalatie.laughing
Nu e problema de asta. Ce rezolvi? Iti raporteaza intrebarea un copil de 12 ani. Bun, afli. So what? Cu ce sa te iei de el? Crezi ca intelege? Se va enerva si-ti va raporta in continuare tot, doar fiindca te-ai rastit la el.
Am mai spus lucrul asta, nu-s de acord cu raportarea, nici a intrebarilor, nici a raspunsurilor. Pentru o bun desfasurare, as dori ca acest drept de raportare sa-l aibe numai expertii si atat. Daca au fost numiti experti, inseamna ca adminii apreciaza si respecta activitatea lor pe aici, drept urmare, ar trebui sa le ofere numai lor acest ''beneficiu''. Si, poate atunci, ar fi buna solutia ta. Poti sa-i ceri socoteala unui om rational, matur, sa-l iei la intrebari de ce a facut-o, sa-ti zica motivul. Dar unui copil ce sa-i ceri? El raporteaza ce nu intelege, ce nu-i place si n-ai sa ajungi la un sens cu el.

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt de acord, Teddy. day dreaming Insa acest lucru nu se va intampla niciodata, stim cu totii (ar aduce prea multe certuri, scandaluri). oh go on Asa ca prefer sa se aprobe varianta, propusa de Flav.winking thumbs up Sa aiba dreptul de a raporta numai utilizatorii maturi, respectati si cu experienta! day dreaming

NOname
| NOname a răspuns:

@BRO, intentionat n-am spus "experti", ci "utilizatori maturi, respectati si cu experienta".winking big grin Nu zic, ca expertii nu merita (nu-i cunosc bine pe toti, insa cred, ca totusi nu degeaba au fost numiti experti, si oricum idea e sa-i impiedicam pe copii de 10-14 ani sa raporteze abuziv, nu cred ca expertii pot fi suspectati de raportari nefondate), insa sunt inca foaaarte multi utilizatori, pe care ii caracterizeaza calitatile de mai sus. Nu stiu insa cine ar trebui sa-i aleaga/desemneze. thinking Probabil admenistratorii sau/si noi prin vot. Si sa zicem, primii 1000, care primesc cele mai multe voturi, sa fie cei cu drept de a raporta. Nu zic 100-200, pentru ca ar fi prea mult de lucru pentru ei - sa curete TPU-ul de "mizerii". laughing
Ce zici? Desi oricum, stiu, ca nici aceste idei nu se vor pune in practica, oricat am dezbate acest subiect, cica contravine politicii site-ului laughing (libertate pentru toti, dreptul la opinie, etc., desi in realitate tocmai aceste drepturi ne sunt incalcate, atunci cand se raporteaza/sterg/anuleaza parerile, ideile, intrebarile noastre! no talking ). oh go on

Elianna
| Elianna a răspuns:

In afara de faptul ca oricine poate raporta o intrebare, exista pe site o "politie a greselilor" formata din experti desemnati de administratie care au rol de a tine situl conform regulamentului. Postarile raportate abuziv pot fi repuse pe site de catre admini iar cei care o fac, pot fi suspendati la un anumit numar de astfel de raportari abuzive. In 99 % din cazurile raportate de catre moderatori,"pagubitii" habar n-au de regulament, de ceea ce presupune o raportare.Pentru cunostiinta ta si a altora care se cred persecutati am sa pun un fragment din regulament, lucru care ar trebui sa-l stie toata lumea, ca este public la "intrebari frecvente". Iata:
" Ce presupune o raportare?
Atat intrebarile cat si raspunsurile pot fi raportate. Am creat aceasta functie pentru a limita postarile de pe site care sunt neconforme cu scopul lui si pentru a asigura un climat placut pentru toata lumea pe TPU.
Prin "intrebari neconforme" ne referim la:
* intrebari triviale sau nu pot avea un raspuns obiectiv (Ex: "Cum ma simt astazi?"; "Vara sau Iarna?"; "Ce faceti?" etc)
* intrebari care au continut obscen sau injurios (includem aici intrebarile prin care alti utilizatori sunt jigniti, persiflati, etc).
* postari care nu sunt intrebari (de exemplu "uite o melodie faina!")
* intrebari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc),
* intrebari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc"etc);
* intrebari care nu corespund specificului site-ului sau sunt o forma de spam/ publicitate nesolicitata
* intrebari prin intermediul carora anumiti utilizatori urmaresc sa isi rezolve temele pentru acasa (de pilda "vreau si eu un referat", "cum se rezolva exercitiul?" sau "comentati-mi si mie strofa asta...". Motivele pentru care nu acceptam astfel de postari le-am enuntat aici )
Prin "raspunsuri neconforme" ne referim la:
* postari triviale sau care nu ofera informatie relevanta celui care intreaba (de exemplu, raspunsuri incomplete sau ca "nu stiu");
* postari injurioase sau care au continut obscen;
* postari care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii (includem aici scrierea de tipul "stiu", "esti", "bine", "multumesc"etc);
* postari care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc);
* postari care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse;
* Postari care constituie forme de spam sau promovare neautorizata si abuziva (includem aici si postarile de tipul ""dati-mi un vot aici"); etc.
Postarile de aceasta natura vor fi respinse de noi, insa, daca membrii comunitatii TPU le vad inaintea noastra, ei le pot raporta pentru a ni le aduce la cunostinta. Mai multe raportari ale aceleiasi postari vor duce la respingerea automata a postarii respective. "

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu este vorba de asta. Dar gândeşte-te că sunt unele întrebări aiurea. De exemplu ce aţi mâncat ieri? Ce aţi făcut sâmbătă sau etc. Siteul asta are ca scop să ajutăm pe ceilalţi, dar nu cred că ce am mâncat eu ajută pe cineva. Nu cred că te aştepţi ca cineva să-ţi dea mesaj cu " bună vezi că eu ţi-am raportat întrebarea". Dacă îţi raportează întrebarea cineva e pentru că are un motiv. Nu m-ar deranja să apară cine a raportat-o dar ştii că nu o să se facă asta niciodată.

| darrio2007 a răspuns:

Da.Sunt de acord.

| Vizitiul a răspuns:

"Da-i omului o masca si-ti va spune tot adevarul!"

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am raportat pana acum nici o intrebare iar ideea ta mi se pare ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing iti dai seama ce scandaluri monstru or sa fie atunci? laughing Dap, eu sint de acord sa stiu ce tembeli imi sterg mie postarile devil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noname, sa nu uitam ca expertii au fost numiti la gramada si de asta nu toti au calitatile enumerate de tine. Adminii s-au pripit deseori in desemnarea expertilor, sau au ales pe baza votului public care s-a dovedit de cele mai multe ori subiectiv. Deci nu "expertii" trebuie sa aiba acest drept ci "unii" experti. Si nu numai, ci si unii useri care inca nu sint experti. Ideea de baza este cea pe care am expus-o si in alte postari. Trebuie sa fie alese persoane care si-au dovedit impartialitatea, corectitudinea, gindirea sanatoasawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am spus ca cei care trebuie sa aiba dreptul sa stearga postarile, trebuie sa fie persoane care si-au dovedit "impartialitatea, corectitudinea, gindirea sanatoasa". Ei bine, cineva mi-a votat asta nefolositor si stupid. Chiar ma pufneste risul, prin asta a demonsrtat cit de inteligent este. Penibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corecti, impartiali, seriosi. Doar asta conteaza si cred ca toti sint de acord cu mine. Asta ca sa nu mai vedem postari respinse pentru ca cel care face respingerea ori nu intelege postarea, ori e intr-o bisericuta rivala celui care a postat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, inainte sa o raportez, il anunt direct la postare ca o raportez, de ce n-as fi de acord, atata timp cat am o justificare clara pentru gestul meu? Sigur!
Sa vada cel care a postat intrebarea cine a raportat-o!