| Metalblo a întrebat:

Noroc, am si eu o intrebare!

Am 19 ani si sunt interesat de Airsoft, nu l-am practicat niciodata si stiu foarte putine chestii despre acest sport. M-ar interesa sa stiu urmatoarele lucruri:

1) Se pot gasi cluburi de Airsoft active in Timisoara?

2) Cum se procedeaza dupa cumpararea unei arme Airsoft? Trebuie anuntata la Politie pentru cunoasterea proprietarului armei?

3) Ce tip de munitie / cum se foloseste o arma Airsoft? (Manuale / Electrice / CO2 / HPA)

4) Cat de bun trebuie sa fie echipamentul pentru Airsoft, am auzit ca poti ramane cu rani urate.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tot ce iti pot spune este ca aisoft este o "joaca" care se practica in poligoane speciale si cu echipament de protectie special, nu trebuie declarat la politie dar armele si munitiile (impropriu spus munitie) se folosesc doar in acele incinte.
Daca esti oprit pe strada si ai la tine asa ceva o patesti cu legea, nu cum zic unii care promoveaza vanzarea acestor lucruri ca sunt jucarii si ca nu-s periculoase, ba unele sunt periculoase mai ales cele care expulzeaza bila cu puterea multor Jouli.
Mai multe nu stiu pentru ca nu am practicat asa ceva niciodata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Google it sau vezi pe FB, sigur gasesti una-doua gasti de airsoftisti seriosi intr-un oras ca Timisoara.
2. Nu, ca doar nu e letala. Tre' sa fii major si atita tot.
3. De la caz la caz, evident. Sint unele mai puternice cu care poti vina sobolani/porumbei de la distante sub ~30 de metri.
4. Depinde cu ce trag si ceilalti, cit de gasca sunt, etc. De aia e treaba de oameni mari. Cu unele arme efectiv nu se trage sub ~20-30 de metri pentru ca il faci vinat pe ala sau ii faci vreo gaura...