| lisande a întrebat:

Nu am inteles prea bine o tema.Nu vreau raspunsul, doar o explicatie a cerintei.Ne-a cerut profa de chimie sa spunem 3 amestecuri omogene si 3 neomogene, respectiv de substante pure pe care le utilizam in viata cotidiana.Adica amestecurile omogene si neomogene sa fie din substantele pure din viata cotidiana sau doar sa fie din viata cotidiana, sau nu au legatura nici cu substante pure nici cu viata cotidiana?

4 răspunsuri:
| danycool a răspuns:

Omogene:saramura,spirt,bauturi alcoolice
neomogene(eterogene):laptele, aliaje

| lisande explică (pentru danycool):

Am zis ca vreau o explicatie, nu exemple

| Ministeluta a răspuns:

Trebuie sa dai exemple de amestecuri omogene (apa cu zaharul), eterogene (apa cu pietris), și de amestecuri din substanțe pure (apa+sarea)

| Ministeluta a răspuns:

Trebuie exemple de amestecuri omogene (oricare), eterogene (oricare), și amestecuri din substanțe pure pe care le utilizezi în viața cotidiana