| Cristian36 a întrebat:

Oricat ar fi el un pc de puternic, gen sa reziste si 1000 de ani, cat s-ar dezvolta tehnologia pana la urma inceteaza sa functioneaze odata si odata? eu nu cred ca ar rezista vesnic.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1000 ani?
ia un calcuator de acum 30 ani sa vezi daca il mai poti folosi la ceva util zilele astea

| Cristian36 explică (pentru suntserios):

Presupun gen, peste miliarde de ani, sa zicem ca in 5 miliarde de ani vom putea construi pc-uri care sa reziste atat dar 1000 de ani dar nu o vesnicie!

| GPA a răspuns:

El va funcționa odată ce-l conectezi la curent. Dar, cum ai spus, odată cu evoluția tehnologiei, el nu mai poate fi utilizat, deoarece este depășit hardware și software.
Hai sa comparam, spre exemplu... Am găsit în casa un PC de acum 20 ani care funcționa odată ce l-am conectat. Era vorba despre un AMD Duron, foarte vechi. Acel PC nu se mai poate folosi, deoarece este depășit din toate punctele de vedere. Prin urmare, ele nu vor mai funcționa sincronizate fiind cu tehnologia actuală, deci vor fi de domeniul trecutului. Avansând tehnologia, poți avansa și tu.

| Eduard619 a răspuns:

De mers o sa mearga si peste 100. dar iti dai seama ca tehnologia evolueaza foarte repede si nici in 10 ani nu o sa se mai ridice la nivelul performantei de atunci.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ce intelegi tu prin "pc puternic"? Oricat de puternic ar fi acum, ignorand evolutia tehnologiei, ia in calcul uzura fizica a pieselor.
Unii ti-au raspuns ca cele de acum 20-30 de ani nu mai pot fi utilizate. Ba, mai pot! Numai ca cei de azi nu stiu cum sa o faca, nu cunosc tehnologia, programele, comenzile, etc.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Ce-s cu presupunerile astea fara sens si fara logica.Un Pc de ultima degenratie acum, peste 15 ani va fi un Pc ieftin de birou.Ca sa reziste 1000 de ani trebuie sa fie cel putin din titan big grin deci nu e posibil.Sa zici merci daca dupa 2 ani nu ti se arde sursa sau alte componente se strica.