| Lifeloveyou a întrebat:

Orice limbă e oglinda sufletului naţiunii care o creează. Imi trebuie explicatie la acest citat!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Dacă vrei să cunoşti o naţiune în profunzimea ei acest lucru nu se va putea face fără să-ţi însuşeşti limba acelei naţii. Contactul cu literatura acelui popor o vei putea face nemijlocit. Citind acele lucrări în limba de origine vei putea avea adevărate revelaţii.
Până şi limba respectivă nu o vei putea folosi cu adevărat fără să foloseşti felul de a gândi a acelui popor.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste te si la reciproca ei... orice natiune e sufletul oglindit al respectivei limbi pe care o creeaza. E vorba de acea legatura invizibila dintre cuvant si reprezentarea acestuia, care vine din suflet, minte, cunoastere, etc.