| Alexandra_1085 a întrebat:

Pensionare.
Sunt nascuta in 1955, am doi copii, traiesc in Franta.
In Romania am avut 5 ani de studii superioare (in primii doi ani am facut armata, ca fetele) si apoi 15 ani am fost profesoara in Bucuresti.
La ce pensie am dreptul in Romania, cand si cum?
Se poate cumula vechimea din Romania cu cea din Franta?
Multumesc pentru un raspuns din partea dumneavoastra.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai inca dreptul la pensie in Romania. In functie de luna in care te-ai nascut, in anul 1955, te poti pensiona incepand cu luna ianuarie 2015. Vezi anexa 5 Femei la Legea nr.263/2010 si afli luna exacta cand te poti pensiona conform legii romane. Se cumuleaza vechimea din Romania si Franta. In acest sens, cand depui cererea de pensionare in Franta(nu cunosc legea franceza) va trebui sa completezi formularul E 405, in care se vor trece perioadele lucrate in Romania si Franta. Numai bine!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Romania are conventie bilaterala in domeniul pensiilor cu Franta ---citeste aici caci raspunde in parte intrebarii tale http://www.pensiicluj.ro/content.php?articolid=26
Dupa noua lege a pensiilor 263/2010 (o poti lectura aici :http://www.avocatnet.ro/......blice.html ), la femei, in Septembrie 2011 varsta standard de pensionare va fi de 59 de ani si 2 luni impliniti si un stagiu complet de cotizare de 28 de ani si 4 luni( daca ai varsta ceruta de lege, poti obtine pensia de limita de varsta cu un stagiu minim de cotizare de 13 ani si 4 luni!)

Iti sugerez sa intrebi direct pe specialistii unei Case de Pensii din Romania dandu-le date concrete : data nasterii, stagiul efectiv de cotizare pe care-l ai in Ro+ 5 ani stagiu asimilat de facultate ( armata la fete nu are importanta --- aceasta s-a efectuat inlauntrul celor 5 ani de facultate!), daca ai lucrat si cati ani ai lucrat intr-o grupa de munca( a I-a sau a II-a), stagiul de cotizare in Franta. Intreaba, spre exemplu pe cei de la Cluj caci site-ul lor are o sectiune de "intrebari si raspunsuri" : http://www.pensiicluj.ro/intrebari-raspunsuri.php
Dupa umila mea parere, de nespecialist, trebuie sa mai astepti cu pensia din Ro caci nu ai inca varsta de pensionare de limita de varsta in raport cu data naterii tale( in sept. 2011 ar trebui sa ai impliniti 59 ani si 2 luni!)
Numai bine!