| eduard1029 a întrebat:

Placa video are legatura cu memoria ram?

5 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Da,doar daca ai placa video incorporata.Atunci memoria video estea locata din bancul de memorie RAM.Adica daca ai 512 Mb ram si ai setat video la 128 biti, la ram activ pentru uzul tau in windos vei avea 500-128=372 Mb disponibili pentru sistem.Deci este bine a avea placa video separata.

| angel74dm a răspuns:

Nu, deoarece placa video e legată de claritatea imaginii, mult mai relevantă la jocuri foarte mari, de exemplu FIFA, Counter Strike, etc, iar memoria ram este capacitatea de lucru, adică ai văzut că dacă deschizi, de exemplu, o fotografie, un film, un document word şi încă 5 foldere deodată, deja calculatorul merge greu sau chiar se blochează, însă cu cât ai mai mulţi rami, treaba asta nu se întâmplă...

| DraGfirE a răspuns:

Sunt doua componente diferite memoria este folosita pentru deschiderea fisierelor daca dechizi mai multe observi ca deja pc incepe sa iti mearga in lagg si placa video e pentru jocuri si imagine adica grafica intelegi?

| Jonny007 a răspuns:

Adica?
petru a obtine performate video trebuie sa ai si cv ram daca la asta te referi.

| MarinushC a răspuns:

Nu. Sunt doua componente periferice total diferite