| SEBASTIANDER a întrebat:

Pls help crying"o ferna are plantati pe un loc nuci, pruni si meri.nucii sunt de 4 ori mai putini decat prunii. iar merii sunt cu 15 mai multi decat jumatatea din numarul prunilor cati pomi sunt din fiecare fl daca merii sunt mai multi cu 45 decat nucii?" pls helpp crying

Răspuns Câştigător
| krysstal a răspuns:

Notam nuci=n, meri=m si peri=p.
nucii sunt de 4 ori mai putini decat prunii.=>n=p/4
merii sunt cu 15 mai multi decat jumatatea din numarul prunilor=>m=15+p/2
cati pomi sunt din fiecare fl daca merii sunt mai multi cu 45 decat nucii=>m=n+45=p/4+45
din ultimele 2 rezulta=>m=m=>15+p/2=p/4+45=? p=120
n=p/4=120/4=30
m=n+45=30+45=75
deci:120 peri, 30 nuci si 75 meri mersi pentru funda

2 răspunsuri:
| Onn3 a răspuns:

Poi si pomi in total nu sunt ca asa nu are logica problema?

| krysstal a răspuns (pentru Onn3):

Ba are logica, nu conteaza totalul pomilor, il aflam dupa asta