| RoxYuuKikyo a întrebat:

La ferma "Romanul fericit" exista o livada cu meri, peri si pruni. Daca aduni merii cu perii constati ca sunt 50 pomi; daca aduni perii cu prunii constati ca sunt 70 pomi; daca aduni merii cu prunii constati ca sunt 60 de pomi. Afla, draga -cetitorule (asa e scris)-, cati pomi de fiecare soi sunt in livada.

Sa nu aud chestii de genul "Noi nu facem teme pentru scoala" pentru ca nu e tema pentru scoala, e pentru pregatire tema... Nu are legatura cu nimic din ceea ce fac eu la scoala. happy
Va rog sa ma ajutati kiss
Multumesc. Funda! -Logic-

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Sa gandim : fie x- nr de mere, y -nr de pere si z-nr de pruni, x, y, z sunt numere reale ( sau naturale depinde cum vrei) nenule

Si avem: x+y=50, y+z=60 si x+z=70 => (rezulta) ca y sau x pe care il alegi, y= 50-x si z=70-x 50-x+70-x=60 -2x=-60 ( 2 numere negativa, mai mici ca zero, isi schimba semnul la impartirea sau inmultirea lor) si vine -2x=-60 => x=30 de mere => y=50-30=20 de pere si z=70-30=40 de pruni.
Trebuie sa gandim un pichappy. La mate-info clasa a 9-a e deja cam dificil. Poate te vei intreba de ce am scris -2x=-60.Pai -2 si -60 sunt numere mai mici decat zero adica sunt numere intregi, dar nu conteaza asta. Bafta si o sa afli mai tarziu despre numere negativehappy

3 răspunsuri:
| CryChristiAN a răspuns:

Sa nu dai funda ca iti cade mana. Doamne ce om. Mai bine nu mai scriai ca dai funda daca nu dai.

| RoxYuuKikyo explică (pentru CryChristiAN):

Scuza-ma ca nu am avut timp sa intru de ieri pana azi. Doamne ce om esti tu. Nerabdator. Iti dau funda. Invata sa ai rabdare. Imi cer scuze inca odata pentru faptul ca in loc sa verific daca am primit raspuns am invatat la alte materii.
rolling eyes

| CryChristiAN a răspuns (pentru RoxYuuKikyo):

Np.