| Hammurabi a întrebat:

Postez întrebarea asta pentru că, chiar am nevoie de o informație.
Am rugat un vecin să aibă grijă de casa din Snagov și să hrănească câinele din curte, pentru că mama vine aici în Grecia până la toamnă și acolo nu mai rămâne nimeni.
Cam cât ar trebui să-l plătesc lunar pe vecin pentru chestia asta, că nu prea îmi mai dau seama de valoarea leilor în prezent? Ar fi suficient 1500 lei/lună pentru el și pentru hrana câinelui?

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai mama ta nu stie cat mananca cainele pe luna?
La asta mai adaugi pentru deranjul omului acolo un 500 lei daca vrei sa fii generos

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Maică-mea a zis că cheltuie vreo 5-600 lei pe lună pe mâncarea lui că e un ciobănesc destul de mare. laughing

| Catrice a răspuns:

1500 ia un angajat pe luna deci

| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi poate gasesti pe cineva caresa si iubeasca animalele!
In urma cu ceva ani (vreo 7 -8) mi-a dat 50 de lei, plus ceva bunuri (cafea, dulciuri... si nu mai tin minte ce) sa am grija de catel cam 2 saptamani -10 zile.Asta includea sa ii dau mancare( mi-a asigurat hrana) apa, sa il plimb de 2 ori pe zi.SI sa stau si noaptea ca el.Catel de apartament.

| Emma30555 a răspuns:

Comanda tu mâncare prin curier, sa vina la acest vecin direct acasă. Dacă ii lași banii aia sa cumpere el, s-ar putea sa fie tentat sa cumpere mâncare ieftina sau sa i dea resturi, sa i rămână lui mai mulți bani și câinele se poate îmbolnăvi. În plus câinele ar trebui plimbat, sa nu se plictisească singur, se poate deprima

Răspuns utilizator avertizat
| Sophieka a răspuns:

Nu puteti sa ii faceti pasaport cainelui si sa-l aduceti in Grecia?

E de talie mare?

1500 lei, in tara, e un salar pentru multi... Ii poti oferii vecinului un 6-700 lei si tu sa cumperi mancarea cainelui de pe net, si doar sa o livreze curierul vecinului...Ca sa fi sigur ca are cainele mancare.

Eu as instala 2-3 camere de supraveghere si sa-l vezi pe vecin de pe telefon...Sa fi sigur ca hraneste cainele si ca se uita de casa, tunde iarba etc...

| Sophieka a răspuns:

Daca e ciobanesc, face si mizerie... Trebuie sa stranga vecinul dupa caine...
Si cand vine vara, sa ii dea un furtun cu apa macar pe el odata pe saptamana desi ar trebui spalat cu sampon de caini si uscat din cand in cand...Ideal ar fi sa fie si deparazitat intern / extern etc.

Daca ii cereti toate acestea vecinului, ii puteti oferi un 800 pe luna dar sa fie supravegheat cu, camere de filmat...

| Hammurabi explică (pentru Sophieka):

E una dintre camerele de supraveghere pusă spre cotețul lui.
M-am gândit și eu că nu-i va fi chiar foarte simplu. Cu mâncarea m-am lămurit că va fi un max. 800 lei.

| Sophieka a răspuns:

Sunt si mai ieftine... Uite sacul acesta de pe alt site, alta marca, 10 kg - 50 lei. Ii poti lua 3 si e rentabil...150 lei pentru 30 de kg
https://www.novapet.ro/......10-kg.html

| carevaescu a răspuns:

E f generos. Dar preturile sunt subiective. Suna si intreaba-l direct cam cat ar dori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, la 1500 de lei, la salariile din România, banii ăștia dați cuiva fără contract și care doar are grijă ocazional de casa ta și de un câine, mi se pare exagerat.
Cu banii ăia ar fi trebuit să-l pui pe vecinul tău să-ți devină paznic zilnic la casă. happy Sau e paznic zilnic? happy Și atunci un salar' de 1500 e bun. happy
Dacă el păzește ocazional casa ta sau doar când sunteți voi plecați în concedii, eu zic că un 300 de lei, max 500 de lei ar fi ok. De hrană te uiți pe net cât costă și îi pui în bani sau îi faci un plic separat cu banii pentru hrana câinelui. Dar hrana o poți achiziționa dinainte, mai multă pentru mai multe luni și te duci și o lași în casă.

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

E vecinul din stânga. O să fie un fel de paznic zilnic, că doar e permanent acolo, adică îl desparte doar un gărduleț.
Plus că el mai face și treburi prin curte. Greblează, strânge frunze, mai plimbă câinele, etc.
Cred că e ok 1500. Vreau să fie mulțumit ca să pot avea încredere în el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hammurabi):

Aaa, eu am înțeles că vine ocazional când plecați voi în concedii. happy Și de aceea, când am văzut suma, mi-o sărit în ochi, aveam impresia că tu chiar nu știi valoarea leilor noștri. laughing

Dacă e așa, da, mi se pare o sumă ok, pentru a avea grijă de toată casa și dacă e în permanență. Însă tot insist cu mâncarea de câine sau măcar cere niște dovezi, dacă ia toți banii și îți omoară câinele de foame. Să ia și câinelui ceva. happy

Cât la partea cu încrederea e un gând chiar fain happy dar te sfătuiesc să-ți iei și niște precauții, oricât ai vrea să ai încredere, e mai bine să fii puțin și în gardă, oamenii din ziua de azi chiar sunt răuți, din păcate. sad Nu aș știi și să-ți spun care sunt alea, dar găsești tu ceva. happy

| Hammurabi explică (pentru anonim_4396):

Doar mama locuiește acolo, eu nu vin foarte des în RO.
Iar acum, nu prea am variante, că n-o să fac un drum până în România doar pentru mâncarea câinelui.
Dar nu-mi fac probleme pentru că sunt montate o grămadă de camere de supraveghere și mă prind imediat dacă el nu face ce trebuie și face ceva aiurea.
Totuși nu cred că se va întâmpla că e un nene mai în vârstă și de treabă. Și el știe că sunt multe camere și nu cred că ar risca să piardă niște bani pe care îi câștigă ușor. Mulțumesc pentru sfaturi.

| EliLeli a răspuns:

Nu vinzi casa si cainele?

| Hammurabi explică (pentru EliLeli):

Nu sunt proprietatea mea, sunt ale lu' maică-mea.
Eu nu am proprietați în România.

| Trioda a răspuns:

Ha ha..De ce le cumulezi?
Mai normal ar fi sa vezi ce vrea el...si al gasesti bine la 1500 lei, sa iti pazeasca casa, si grija de caine.
Oricum hrana cainelui pe 1 luna se duce la peste jumatate de suma, totul este scump..etc.

| Hammurabi explică (pentru Trioda):

Deci ar fi o sumă corectă 1500?
El nu vrea să spună. Îmi tot zice la telefon "cât vrei mata" laughing

| Sophieka a răspuns (pentru Hammurabi):

Poate e un domn mai modest si are nevoie de bani... Banii acestia vor fi o bucurie pentru el.
Sper sa aiba grija de el.

Nu stiu daca se va ajunge chiar asa la 800 pentru mancarea cainelui...Il tineti doar in mancare premium?

| Hammurabi explică (pentru Sophieka):

Câinele e de gașcă, mănâncă cam orice. laughing
Doar să nu-l țină nemâncat, săracul. De-aia nu vreau să mă zgârcesc pentru câteva sute...

| Sophieka a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu se ajunge la asa suma mare...
Uite de ex:
2 saci de 15 kg / luna e 300 lei aici:
https://www.zooplus.ro/......ult/598207
+ ii mai puteti cumpara de ex 12 conserve si 12 pateuri
Conserve:
https://www.zooplus.ro/......ult/339341
Pate:
https://www.zooplus.ro/......ana/716762

| Sophieka a răspuns (pentru Sophieka):

Cam 500 lei si unpic

| maratonymario a răspuns:

Lasa vecinu ia-ma pe mine