| anonim_4396 a întrebat:

Pot folosi fierul de calcat pentru o rochie din matase? La ce temperatura? Multumesc!

6 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Reglezi temperatura fierului de calcat pentru matase si e bine sa incerci fierul de calcat pe dosul materialului.

Janina
| Janina a răspuns:

Ar trebui sa indice pe material temperatura de calcare, sau daca trebuie calcata sau nu

| DenissaDeea a răspuns:

Da, dar reduci temperatura fierul de calcat la o temperatura cat mai scazuta, si pui pe deasupra matasei o bucata de panza, asfel incat talpa fierului sa nu atinga direct pe matase! in special e recomandat fierul de calcat cu aburi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da, reglezi temperatura fierului de călcat de la rotița cu care este prevăzut sub mâner unde indică materialul în cauză, mătase.
Încerci fierul pe o porțiune mică de material să vezi dacă este suficient de cald, mare grijă să nu încrețească materialul.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La temperatura camerei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, 15 grade