| GPA a întrebat:

Pot încărca un cont bancar dacă mă duc la bancă? Sa le dau bani, iar ei să-i încarce in contul respectivei persoane...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Evident.
Trebuie sa ai codul IBAN a persoanei, unde sa faci transferul sumei.

3 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Evident că se poate, mai ales dacă respectiva persoană are cont la aceeași bancă ca și tine.
Așa puneam bani pe cardul cuiva la BT, eu fiind client BT, îmi cerea CNP-ul persoanei în cauză (fratele meu), fiind tot client BT, și nu se percepea comision pe operațiune.
Singura bancă, care nu are casierie, este ING, ei au ATM-uri cu cash-in, adică îți poți încărca bani pe contul tău, pe care ulterior îi poți transfera din HomeBank în contul persoanei respective.
Dacă respectiva persoană este client ING, tranzacția se procesează pe loc, dacă e la altă bancă, durează o zi, și de regulă se percep comisioane de către banca la care se duc banii. La BT este 4 lei, comisionul de tranzacționare, la BRD 8 lei, din ce știu.

| BIoody a răspuns:

Normal.
Iti trebuie doar numele si adresa persoanei si sa ai buletinul la tine.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Sigur ca da, doar ca o sa ti ceara cateva date despre acea persoana.