| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa-i dau la cineva extrasul de cont sa imi trimeata niste bani? daca stie extrasul de cont este posibil sa imi scoata din bani?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i dai extrasul, pentru a sti contul, dar poti sa-i dai numai contul.
Nu poate sa scoata bani din cont, doar sa depuna sau sa-i vireze din contul sau (daca are).
Exista doar cateva exceptii in care altcineva ar putea scoate bani din contul sau, respectiv daca ii dai o procura speciala, il treci ca imputernicit sau ai decedat si el este mostenitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nevoie sa ii dai extrasul de cont, s sufucient numar iban al contului. Nimeni nu poate extrage bani in afara de titularii si imputernicitii contului indiferent de ce date au