| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa-mi iau un extras de cazier din Bucuresti daca am domiciliul in Timisoara dar stau in Bucuresti? Stiti in cat timp se da si la ce sectie trebuie sa merg? Multumesc!

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Poti solicita eliberarea cazierului judiciar in localitatea de nastere, domiciliu sau resedinta, la sediul unitatii de politie. Ti se va elibera cazierul in trei zile de la data depunerii cererii sau in aceeasi zi daca soliciti eliberarea in regim de urgenta.
Nu ne spui unde anume locuiesti in Bucuresti.
Cererea o vei depune la:
- Sectia 4 Politie, daca ai resedinta in sectorul 1;
- Sectia 8 Politie, daca ai resedinta in sectorul 2;
-Sectia 12 Politie, daca ai resedinta in sectorul 3;
- Sectia 14 Politie, daca ai resedinta in sectorul 4;
- Sectia 17 Politie, daca ai resedinta in sectorul 5;
- Sectia 21 Politie, daca ai resedinta in sectorul 6.

| IqStorm a răspuns:

@masly: nu cunoaştem, nu răspundem decât să dezinformăm.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu există extras de cazier.
Eliberarea sa se face la cerere, indiferent unde pe teritoriul Românie te-ai născut şi unde ai ultimul domiciliu.
În Bucureşti ai viză de flotant? Dacă nu, trebuie să mergi la Timişoara pentru eliberarea sa. Se face pe loc (în regim de urgenţă), timbru fiscal, taxă de urgenţă, buletin sau carte de identitate, cerere tip (se găseşte la eliberări caziere).
Dacă ai viză de şedere pe Bucureşti, mergi la secţia de poliţie de care aparţine zona unde locuieşti sau la Poliţia Capitalei pentru eliberare cazier. Durează în jur de 7-10 zile pentru verificări.
Pentru mai multe detalii: Legea numărul 290/2004, Secţiunea 2, art. 21 (3)
Succes.
Pa, pa.

| masly_8217 a răspuns:

Cazierul se elibereaza doar la politia de la domiciliul solicitantului. nu cunosc timisoara asa ca nu pot sa-ti spun unde trebuie sa mergi dar pot sa iti spun ca se elibereaza pe loc. trebuie sa platesti o taxa de 10 lei si un timbru fiscal de un leu.

| masly_8217 a răspuns:

@iqstorm multumesc pentru observatie. am verificat si m-am exprimat intr-adevar gresit. se poate elibera de la locul nasterii, domiciliu sau resedinta happy