| andreiboss31 a întrebat:

Poti inmulti rase diferite de iepuri? Adica am un belgian si o iepuroaica,ceva mai mica, cu ochii rosii.Am mai incercat pana acum, dar nu am reusit.
In momentul de fata iepuroaica are vreo 7-8 luni cam asa.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Rasele apartinand aceleiasi specii se pot incrucisa/imperechea intre ele.In schimb, rasele din doua specii diferite nu sepot imperechea---atunci cand se intampla, urmasii sunt infertili.

| andreiboss31 explică (pentru alessia5158):

Adica aceeasi specie. uite masculul arata ca si cel din imagine
http://www.google.ro/......tp?/imgres
si iepuroaica de asemenea http://www.google.ro/......tp?/imgres

| alessia5158 a răspuns (pentru andreiboss31):

In cazul iepurilor, de specii diferite sunt iepurele de camp si iepurele de casa --- cele doua specii nu se incruciseaza intre ele.In schimb, diferite rase de iepuri de casa(asa cum ai tu) se incruciseaza intre ele. Daca nu se obtin urmasi in urma incrucisarii inseamna ca ori masculul ori femela sunt infertili( probabil din cauza consangvinizarii- incrucisare intre indivizi inruditi genetic adica tata+fiica, mama+fiu).Cum nu poti stii care din ei este infertil, o solutie ar fi sa-i separi si sa-i pui pe fiecare alaturi de alti indivizi de sex opus.

P.S evita sa le cumperi parteneri de la acelasi producator de la care ai achizitionat pe cei care ii ai acum.