| Invictusman a întrebat:

Rasismul poate fi încadrat la boli mintale? Rasismul extrem?
Știți cumva cum se numesc aceste boli?
Voi câteodată încercați sa fiți mai buni cu Rromii de exemplu?

Cum poți sa elimini aceasta ura extrema?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Inteleg ce zici, chiar daca personal nu sunt in situatia ta.Eu sunt la polul opus, iar lumea se uita ciudat deoarece sunt atat de alba, incat vara stralucesc laughing si lumea se uita ciudat ca nu imi place sa ma bronzez.Pentru ca, pentru unii, e normal sa vrei sa fii bronzat, insa ei nu pricep ca mai sunt oameni care se iubesc asa cum sunt si ca nu doresc sa schimbe nimic din aspectul lor fizic (sau chiar si pe alte planuri).
Asa ca iti spun sincer, de oameni prosti, ingamfati, ignoranti, "atotstiutori" etc. vei da peste tot.Ideea este sa reusesti tu sa ajungi in punctul in care sa nu iti mai pese de ceea ce zic ceilalti.Stiu, poate fi greu daca esti o fire mai impulsiva si daca ai tot suferit traume in repetate randuri, astfel incat sa simti ca rabufnesti, dar poate ca in timp vei ajunge la un echilibru, astfel incat sa fii neutru la astfel de comentarii. Poate daca vei calatori, vei ajunge sa cunosti diverse orizonturi si sa privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva.Acesti oameni care au o problema cu ceilalti doar pentru ca infatisarea lor nu este conforma cu imaginea pe care ei si-au construit-o drept ideala in bibilicele alea pline de calti, sunt pur si simplu foarte ignoranti.Si nu cred ca merita sa iti irosesti energia cu niste oameni care au un intelect mai redus decat al celui unui cimpanzeu.

75 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Nu, nu, niciodata si eliminand cultura lor. Nu mai exista rasism, ci ura fata de o cultura.

| HatsuneMiku01 a răspuns:

1.nu, rasismul nu este o boala mentala
2.a doua intrebare nu o inteleg
3.nustiu
4.eu nu vreau sa elimin pe mine si nici nu ma intereseaza.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Poate pentru faptele lor care ne fac de ras peste tot în lume.
De mine era vorba, eu urăsc de exemplu Romanii și Țiganii, mi scârbă de națiile astea, dar încerc din răsputeri sa lupt cu chestia asta zi de zi, cu mine însumi.
Când eram mic am fost marginalizat din cauza culorii aici Romanii mi-au făcut rău, dar nu atâta de mult rău precum Rromii, ăștia mi-au făcut mai mult rău, au profitat de superioritatea numerica, în repetate rânduri mi-au făcut rău, iar Romanii ma asociază cu ei din cauza faptului ca arat exact ca țiganii (din păcate) iar chestia asta ma enervează rău de tot având în vedere ca eu am fost premiant în liceu și ca am fost unul dintre cei mai liniștiti elevi, în societate am văzut ca sunt văzut la fel de exemplu.: s-o făcut glume cu tente rasiste asupra mea la un net și de câteva ori în tramvai și autobuz, dar nu am sărit la bătaie sa le rup capul deși merita, eu sunt un exemplu în societate, nu ma bat, nu fur, nu mai umblu cu golani (ii evit) nu sunt cocalar, nu ascult manele cu toate astea din cauza fizicului sunt văzut ca ceilalți,, valorile României ( gipsy people) eu fiind mai sensibil ma afectează, aducă orice puteau sa spună in afara de asta și de morți ca eu nu mai am părinți.
Știu ca o sa iei partea Romanilor fiindcă ești Roman dar eu nu pot sa suport oamenii superficiali care judeca omul după coperta, s-o adunat multă ura în mine dea lungul anilor și na, eu îmi vad de treaba sunt liniștit dar nu se știe cum o sa reacționez si se lasă cu mult sânge. Iar ăștia Rromii sunt mai tâmpiți, ăștia numai violenta au în cap sunt tare sălbatici, știu ca nu sunt toți la fel dar eu numai de gunoaie am dat.
Deci repet eu încerc sa lupt în fiecare zi cu chestia asta dar e foarte greu ca ăștia mai bruneți din cauza unora sunt văzuți la fel în societate. Eu dacă ma crezi în viata mea nu am vorbit cu cineva în limba țigănească sau romanes, și când merg la neamuri și vad ca asculta manele îmi vine sa ii împușc (nu am pistol)
Faptul ca sunt catalogat eronat din cauza fizicului mi-o adus multă ura în suflet, dar sa ști ca am empatie fata de unele persoane, de multe ori m-a luat plânsul când am văzut unii oameni necăjiti și bolnavi.
Eu nativ sunt agresiv, bătăuș dar din clasa a 8-a nu știu ce mi s-o întâmplat de mam cumințit brusc ca ii băteam pe toți în clasa, când ieșeam afara din școală, când se terminau orele mulți fugeau în toate direcțiile de frica, uite de atunci m-am schimbat radical, și acum simt ca iar o sa devin ce am fost, dar repet lupt cu mine insumi sa fiu mai bun. Am depresie de 17 ani daca din cauza depresiei nu mam sinucis, cu siguranță o sa îmi pun capăt de la ura asta, dar nu sunt tot timpul asa, câteodată nu am treaba, ca și cum nu as fi fost deloc rasist, apare în unele momente o ura ieșită din comun.

| Invictusman explică (pentru HatsuneMiku01):

Am dat un răspuns mai lung cu problema mea. Este vorba de rasismul pe care îl pot eu în suflet fata de Romani și Tigani de câțiva ani, dar eu zic ca e o ura justificata fiindcă nu am ales eu sa arat a țigan sau sa fiu asociat cu unele persoane etnice care ne fac de ras peste tot, eu sunt om bun, nu am răcit rău la nimeni dar rasismul unora m-a afectat și pe mine, și am și citit multe chestii, atacuri rasiste, xenofobism, jigniri extreme între Romani și Țigani, de fiecare data când se întâmplă ceva citesc și vad o dușmănie ieșită din comun între cele doua nații.

Bula
| Bula a răspuns:

Rasizmul nu este o boala, ci sunt invataminte intiparite in constiinta, care pot produce chiar reflexe neconditionate. Totul depinde in ce mediu a fost educat individul, inca de copil mic.

| itzdayeon a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa purtam ura pentru nici o cultura. Da, intr-adevar exista romi mai răi altii mai buni, si vreau sa deschid o paranteza legata de romii cei mai nesimțiti. Eu cred ca ei nu poarta nici o vina pentru ca au fost astfel educati inca din strabuni sa minta sa faca rau etc. Pentru ei asa e ceva normal pentru ca asa au fost invatati de acasa, iar cei de la casele lor au fost si ei la randul lor astfel educati. Nu poarta nici o vina ca ei sunt asa, inca din stramosi asa au fost invatati, de aceea nu trebuie sa ii criticam chiar daca ne fac destul de mult rau, pentru ei asta e ceva obişnuit pentru ca asa au fost educati. Asemenea exemple au luat, si sa nu uitam ca sunt o multime de cazuri in care romii care chiar sunt cuminti si vor sa duca o viata normala pai nu pot deoarece toti arunca cu pietre in ei din cauza nației. Lor le este foarte greu sa isi gaseasca de serviciu fiind mereu descriminati deoarece sunt romi, sunt răniți si se inchid in ei, iar aceasta durere ei o ascund iar peste ani asta ii duce sa fure. Nu prea au unde munci, chiar daca au fost admisi la munca, ceilalti chiar fac glume pe seama lor si incearca sa stea tot mai departe de ei. Asta e doar opinia mea, va rog sa nu primesc hate, oricine are dreptul la opinie si e obligat sa respecte opinia celuilalt.

| Invictusman explică (pentru Bula):

O fi din cauza fobiei sociale ura asta extrema?

| Invictusman explică (pentru Bula):

Violenta și consum de alcool exagerat din partea părinților.
Dar eu cu o sora suntem singurii din familie care nu avem vicii, adică de fapt eu sunt singurul ca soră-mea o început sa fumeze.
Eu nu beau și nici nu fumez, nici măcar cafea nu consum.

| Invictusman explică:

Înseamnă că ogramada de Romani sunt bolnavi, căci ogramada nu suporta tiganii.
Eu am fobie sociala, cred ca de aici se trage

Bula
| Bula a răspuns (pentru Invictusman):

Fumatul n-are nimic cu rasizmul. tongue

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Românii nu urăsc țiganii, ci pur și simplu nu-i plac. Cu foarte puține excepții, față de care am un mare respect, țiganii sunt incorigibili când vine vorba de cei 7 ani de acasă. Din păcate, își învață copiii că a face probleme este ceva normal.
Ură (extremă sau nu) față de ei, sau alte naționalități, au doar tâmpiții.

| Invictusman explică (pentru itzdayeon):

Am specificat ca urăsc și Romanii nu doar Rromii din cauza ca Romanii ma asociază cu ei deși eu stau numai în casa îmi vad de treaba, ma feresc de cocalari și golani.
Nici Romanii nu sunt mai buni, și ăștia comit incesturi în familie des prin zona aceea ști tu care, acolo unde se petrec mereu "minuni", și Romanii fura nu doar Tiganii, eu vorbeam de ura mea fata de Romani și Țigani, eu măcar încerc sa devin un om mai bun sa elimin aceasta ura, dar e greu cu Romanul și Tiganul.
Știu ca sunt și oameni ok printre unii care sunt bolnavi, nu generalizez, și pe TPU sunt oameni extraordinari pe care ii respect, dar eu am o părere proasta despre Romani și Țigani.

| Invictusman explică (pentru SmaraldAlbastru):

Oare când o sa fie pace între Romani și Țigani? happy

| Apokales a răspuns (pentru Invictusman):

Nu sunt rasist, dar... laughing
Problema este lipsa de educatie si aici problema este simpla, este vorba de un clasic "nu se vrea". De ce sa investesc in educatia tuturor, nu doar a romanilor, ci a tuturor celor care locuiesc pe pamantul romanesc, cand prostii imi aduc voturile?
De asemenea, de ce sa introduc imigrantii in cultura romaneasca (sigur ai auzit si de termenul tigan romanizat) cand ceea ce ma intereseaza pe mine este forta de munca ieftina, nu sa ii introduc in societate. Problema ta este educatia romanilor si cultura tiganilor care nu este inlaturata, ci conservata. Culturile diferite vor intra intotdeauna in conflict, asta este o viziune de-a mea, mai conservatoare.

| Invictusman explică (pentru Bula):

Nop, de la unele mici traume mi se trage rasismul, am menționat ca mi-au făcut rău atât Romanii cât și Țiganii.
Rasism între Romani și Țigani dateaza de multa vreme nu neapărat din zilele noastre moderne.
Eu vreau doar sa elimin treptat ura asta, daxa alții nu vor eu vreau sa devin un om mai bun deși țiganii mi au făcut mult rău.

| Floridori a răspuns:

Rasismul nu este o boala mintala, ci pur si simplu o ura fata de o anumita rasa.

Problemele tale psihice si psihologice sunt altele si sunt probabil cauzate de diverse traume.

| Catrice a răspuns:

Dezamăgitor.
Zici ca le ai cu psihiatria da' cam ești pe lângă laughing
Nu îmi fac rău, nu le fac rău. Simplu.
Baga-ti mințile în cap. Simplu.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Eu am treaba cu ei ca sunt violenți și sălbatici, nu cred ca și luat bătaie vreodata sau sa fi jefuit de ei.
Cine crede ca sunt buni sa ii primească în casa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Mars ma copile, când te lași de desene poți sa îmi spui orice și te angajezi.
Tu nici nu ieși în lume stai toată ziua pe TPU și dai răspunsuri puerile. Baga-ți tu mințile nu eu, mie mi-au făcut rău mulți ție nu aveau cum ca stai numai în casa, ai autism nu știu ce ai, e problema ta, eu am umblat și pe dincolo și habar nu au cât sunt de gunoaie oamenii.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Nu are legătură cu fobia sociala aceasta ura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Când renunti la desene și te angajezi mai vorbim.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Invictusman):

Rasizmul se poate elimina doar daca cunosti mai indeaproape grupul etnic si obiceiurile lor.
Pentru asta, trebuie sa fii mai mult timp in anturajul, comunitatea lor.

| Apokales a răspuns (pentru Invictusman):

Stiu, dar cultura lor este problema, nu culoarea pielii. Asta incerc sa-ti spun.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Cultura și faptele.
Țiganul dușmanul portofelului, din cauza lor o trag și eu deoarece arat ca ei laughing suntem băgați toți în aceeași oala, și cei educați.

| Invictusman explică (pentru Bula):

Pai eu am avut prieteni doar Romani și cu toate astea uite ca nu îmi plac Romanii.

| Apokales a răspuns (pentru Invictusman):

Stai calm, nici romanii intre ei nu se plac.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Am văzut, se certau pe niste grupuri cu cei care locuiesc în Italia de mama focului laughing

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Poate avea legatura, dar nu neaparat in totalitate.Pot exista si alte motive care sa iti provoace aceste sentimente.
Dar, pentru a fi clari, nici fobiile nu fac parte din spectrul tulburarilor mintale.

| Monst a răspuns:

Rasismul nu este o boala mintala si nu cred ca ar trebui sa ne fie rusine cum suntem noi romani, tigani, tarani, oraseni sau de alta nationalitate.Padure fara uscaturi nu exista si intr-adevar multi cetateni de etnie roma ne-au facut de ras peste hotare ocupandu-se cu furatul si cersitul.Din cauza lor suntem considerati gypsies in strainatate.

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Invictusman):

E vorba de acceptare, nu de pace. Și nu cred că țiganii vor deveni vreodată acceptați de societate, după cum stau lucrurile. Nu în viața asta.