| Invictusman a întrebat:

Rasismul poate fi încadrat la boli mintale? Rasismul extrem?
Știți cumva cum se numesc aceste boli?
Voi câteodată încercați sa fiți mai buni cu Rromii de exemplu?

Cum poți sa elimini aceasta ura extrema?

Răspuns Câştigător
| ianis1232222 a răspuns:

Inteleg ce zici, chiar daca personal nu sunt in situatia ta.Eu sunt la polul opus, iar lumea se uita ciudat deoarece sunt atat de alba, incat vara stralucesc laughing si lumea se uita ciudat ca nu imi place sa ma bronzez.Pentru ca, pentru unii, e normal sa vrei sa fii bronzat, insa ei nu pricep ca mai sunt oameni care se iubesc asa cum sunt si ca nu doresc sa schimbe nimic din aspectul lor fizic (sau chiar si pe alte planuri).
Asa ca iti spun sincer, de oameni prosti, ingamfati, ignoranti, "atotstiutori" etc. vei da peste tot.Ideea este sa reusesti tu sa ajungi in punctul in care sa nu iti mai pese de ceea ce zic ceilalti.Stiu, poate fi greu daca esti o fire mai impulsiva si daca ai tot suferit traume in repetate randuri, astfel incat sa simti ca rabufnesti, dar poate ca in timp vei ajunge la un echilibru, astfel incat sa fii neutru la astfel de comentarii. Poate daca vei calatori, vei ajunge sa cunosti diverse orizonturi si sa privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva.Acesti oameni care au o problema cu ceilalti doar pentru ca infatisarea lor nu este conforma cu imaginea pe care ei si-au construit-o drept ideala in bibilicele alea pline de calti, sunt pur si simplu foarte ignoranti.Si nu cred ca merita sa iti irosesti energia cu niste oameni care au un intelect mai redus decat al celui unui cimpanzeu.

75 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Rasizmul nu este o boala, ci sunt invataminte intiparite in constiinta, care pot produce chiar reflexe neconditionate. Totul depinde in ce mediu a fost educat individul, inca de copil mic.

| Invictusman explică (pentru Bula):

O fi din cauza fobiei sociale ura asta extrema?

| Invictusman explică (pentru Bula):

Violenta și consum de alcool exagerat din partea părinților.
Dar eu cu o sora suntem singurii din familie care nu avem vicii, adică de fapt eu sunt singurul ca soră-mea o început sa fumeze.
Eu nu beau și nici nu fumez, nici măcar cafea nu consum.

| Bula a răspuns (pentru Invictusman):

Fumatul n-are nimic cu rasizmul. tongue

| Invictusman explică (pentru Bula):

Nop, de la unele mici traume mi se trage rasismul, am menționat ca mi-au făcut rău atât Romanii cât și Țiganii.
Rasism între Romani și Țigani dateaza de multa vreme nu neapărat din zilele noastre moderne.
Eu vreau doar sa elimin treptat ura asta, daxa alții nu vor eu vreau sa devin un om mai bun deși țiganii mi au făcut mult rău.

| Bula a răspuns (pentru Invictusman):

Rasizmul se poate elimina doar daca cunosti mai indeaproape grupul etnic si obiceiurile lor.
Pentru asta, trebuie sa fii mai mult timp in anturajul, comunitatea lor.

| Invictusman explică (pentru Bula):

Pai eu am avut prieteni doar Romani și cu toate astea uite ca nu îmi plac Romanii.

| Apokales a răspuns (pentru Invictusman):

Stai calm, nici romanii intre ei nu se plac.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Am văzut, se certau pe niste grupuri cu cei care locuiesc în Italia de mama focului laughing

| Drimmero a răspuns:

Iar te-au suparat tiganii si romanii astia?

| Invictusman explică (pentru Drimmero):

Nu, doar am întrebat ca vreau sa elimin ura, sa scap de ura asta cumva.
Sunt supărat ca nu mai am ce sa pun la pariuri, toate campionatele sau încheiat

| Drimmero a răspuns (pentru Invictusman):

Faci bine daca constientizezi ca nu e ok ce faci.

Vine Euro in mai putin de 2 zile, ai de unde alege atunci.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hai ca sari calul de acum. Si mizeria asta cu sa fim mai buni cu nu-stiu-cine... pentru ce? Nu sunt rasist, dar daca omul din fata mea e un jeg, il tratez ca atare. Daca e rom sau negru sau chinez nu pleaca cu un punct de bonus pentru ca altii il judeca datorita culorii pielii...

| Invictusman explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu încerc sa fiu mai bun, sa nu mai fiu rasist. Am o părere proasta despre Romani și Țigani deși știu ca nu își are rostul sa generalizez ca sunt și oameni ok.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Invictusman):

Stiu ca sunt inconjurat de imbecili, insa le acord prezumtia de ne-imbecilitate.

| Invictusman explică (pentru GabiDumitrescu):

Tu ai o inteligenta peste medie, ai și familie, nu știu ce cauți pe site-ul asta de trolli happy
Tu par a fi un tip ok, un tip "normal", și cunoști foarte bine și gramatica limbi romane, folosesti cuvinte/limbaj elevat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Invictusman):

Ai dreptate, sunt chiar cu mult peste medie, dar acum ma refeream fix la viata reala, la aia pe care ii vad in jur in viata reala si pe care de cele mai multe ori ii judec in functie de ceea ce spun/fac fara a interactiona direct cu mine. Ce fac aici? Omor timp... mai cunosc din cand in cand pe cineva relevant.

| Invictusman explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, ești smart dar în viata conteaza sa ai și caracter, bun simt etc.
Și eu aveam colegi care încercau sa ma saboteze nu știu ce aveau cu mine ca eu nu aveam nimic personal cu ei.
Da, pe mine trolli ma amuza cel mai mult happy cred ca mai mult de 11-13 ani nu au rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Invictusman):

Cu bun-simtul crede-ma ca am avut de pierdut la mai multe faze. Cred ca cel mai important e sa ai principii si sa fii hotarit. In orice situatie. Chiar cu riscul de a fi considerat arogant/nepoliticos/nesimtit.

| Invictusman explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate man.

| Catrice a răspuns:

Dezamăgitor.
Zici ca le ai cu psihiatria da' cam ești pe lângă laughing
Nu îmi fac rău, nu le fac rău. Simplu.
Baga-ti mințile în cap. Simplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Mars ma copile, când te lași de desene poți sa îmi spui orice și te angajezi.
Tu nici nu ieși în lume stai toată ziua pe TPU și dai răspunsuri puerile. Baga-ți tu mințile nu eu, mie mi-au făcut rău mulți ție nu aveau cum ca stai numai în casa, ai autism nu știu ce ai, e problema ta, eu am umblat și pe dincolo și habar nu au cât sunt de gunoaie oamenii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Când renunti la desene și te angajezi mai vorbim.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Da fix pe TPU stau toată ziua și noaptea, mama ce ai nimerit-o rolling on the floor
Gata, s-a luat unu' de tine cu secole în urma, urăști pe toți toată viata. Și da, am avut treaba cu ei în caz ca neuronul tău solitar se întreabă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Chiar stai! Suferi de autism, sorry, condoleanțe.
Iertat-o pe inyourmind e mai "speciala".
Lasă TPU, Căutați de lucru.
Am avut mai multe probleme, rromii mi le-au cauzat. Mars de aici nu mai îmi răspunde ca ești redusa rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Ai pensie, suferi de vreo boala te înțeleg, de asta nu te duci la munca.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Da fix din pensie trăiesc rolling on the floor Mama, ghicești în stele sau cafea?
Cat ziceai ca mai dau ăștia ajutor social?
Vezi ca nu ne tragem de șireturi, pariu ca n-ai lucrat nici jumate din cat am lucrat eu pana acum, redusulehee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Taci ca ai o problema fiziologica, ai un handicap fizic sau ești autista :p
Am lucrat stai chill ca eu nu stăteam ca tine pe TPU în fiecare zi, acum stai zilnic numai pe TPU, și la 3 dimineața.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Vrei sa te iau sub roti cum am facut cu gustera? Vrei sa te rănesc? Îți dau bully Calmează-te, ignora-ma ca te julesc rău vb serios

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Rotile de la căruța pe care nu o ai? rolling on the floor
Eu la 3 dimineața dorm.
Ai lucrat pe naiba ca dacă te duc într-o bucătărie îți dai degetele. Dacă îți dau matura pe mana, începi sa dansezi ca aia din filme.
Dacă te pun sa dai cu sapa sau coasa îți tai picioarele laughing ce sa mai zic de făcut fan, scos cartofi, crăpat lemne.
Te dai mare deștept, da' nu ești decât un prăpădit care înjura pe toți și se plânge după de ce nu îl agreează nimeni și de ce ii merge prost rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Asta e munca de țăran, eu am lucrat în producție, operator, la profi, șef la paza, am câștigat la pariuri 20.000 de ron cu 3 lei deci tu te rezumi la munca de țăran.
Am lucrat și la fast food deci ma pricep la mai multe, și știu sa fac de mâncare nu mănânc de foame caramele ca tine.
Nu am nevoie de validarea nimănui, eu nu caut prietenii aici, maturizează te, suferi de boli incurabile de te uiți excesiv la desene. Chiar ieri mi-ai răspuns la 3-4 dimineața sau alaltăieri, Calmează-te și dă-mi pace, eu o sa te ignor de acum în colo, ești imatura cu desenele tale și ipocrita, tu stai numai pe TPU, au observat și alții.
Nu sunt deștept dar nici tu nu ești.
Mars câine de la întrebarea mea, du-te și canta la alta masa ca ma plictisești, am adormit de când tot vad ce aberezi aici, tu numai TPU ai în cap, altceva nu ști.
Du-te la munca parazitule laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Eu nu mai înjur pe nimeni de la o vreme.
Te rog sa ma eviți, ești insuportabila sunt cum sunt, e treaba mea, sictir de la întrebarea mea.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se vede,tot ce vad sunt insulte,ura, critici. Asta nu e comportament de om normal.
Mama, ce comportament matur ai rolling on the floor
Marș să-ți zici ție ca e clar ce fel de om ești, îți meriți soarta.
Mai bine un anime decât sa frec menta pe TPU ca ultimul ratat.
Nu-s mai parazit decat ești tu, neica nimeni ce ești. Fuguta la munca ca acus ieși la pensie și stai pe ajutor social din banii mei laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Pai asta faci freci menta pe TPU ca ultima ratata dar nu admiți acest lucru când e destul de evident.
Ești săptămânal în "top" ba rank 3, ba 5, ba 4.
Ai pensie de trantor laughing îți place munca cum îmi place mie mâncarea veganarolling on the floor degeaba lucrezi și dai cu sapa, nu lucrezi cu carte de munca, la bătrânețe nu o sa ai pensie.
Dacă sunt prost de ce nu îmi dai pace? Dă-mi Block și gata, vezi ți de treaba ta, și ție de aia ți s-a întâmplat atâtea tragedii de "buna" ce ești.
Ai treaba, marș de la întrebarea mea, poluezi întrebarea cu aberații, fabulezi, nici tu nu te crezi ce spui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Am bani rămași de la maica-mea stai chill, nu e treaba ta ce fac eu, ai treaba, te cheamă desenele.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nașpa,băiețelul freacă menta pe banii de la mămica,măcar eu mănânc din banii munciți de mine.
Nu recunosc neadevăruri,petrec și eu o ora doua adunate pe aici și gata,tragi concluzia ca îs ca tine. După ce ca ești ultimul ratat, te mai crezi și mare dumnezeu laughing
Nu e vina mea ca s-o închis anul trecut unde lucram și a trebuit sa merg la țară. Da' ce sa știe ala care nu face nimic toată ziua și ii critica pe altii laughing
Ce mi s-a întâmplat mie a fost în trecut, prezentul e mult diferit și complet opus. Și măcar eu nu-s bătut de soarta ca tine, bai prichindel.
Ți-am mai zis, marș îți zici ție care n-are viata și nici n-o sa aibă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Ești no lifer, stalker level 1 și un copil fără viata sociala.
Te ataci prea mult, Patetic, pui prea mult patos pe mine vad rolling on the floor lasă TPU și mergi la munca nu te mai justifica atât, cine se scuza se acuza.
E treaba mea dacă nu o sa am îmi dai pace? Ai IQ pe minus? Îți place cearta, te plictisești? Stai în fundul satului lasă vrăjeala, ești un copil fără viitorwinking

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sau tu? N-am ajuns sa te caut prin întrebări să-ți dau eronat, dar dacă asa vrei, pot sa ma cobor la nivelul tau
Ai probleme mai grave decât credeam...scrii din sanatoriu cumva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Tu oricum dădeai eronat la orice răspuns și când vorbeam ok cu tine, ăștia de la azil ți au oferit și net? Tu te-ai băgat în sama cu mine, îți spun și acum sa ma eviți și nu înțelegi! Ai retard mintal? Ce nu pricepi sa îmi dai naibii pace, ma umpli cu notificări, numai inepții scrii aici, ai rămas fără caramele, te-o apucat isteria? O luasi pe aratura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Tu clar ai problene grave la mansarda autista mica happy
Tu trăiești din pensie de aia nu mergi la munca, ești un caz mai special.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Când ai vorbit tu ok? Sau asa crezi tu ca vorbești ok cu omul...
N-am ajuns acolo, speram să-mi povestești tu experienta ta cu retardu.
Eu doar ți-am răspuns la intrebare, tu ai început sa înjuri și insulti. Nu e vina mea ca tu vrei sa fii pupat în dos și restul opiniilor ți se par jignitoare. Și mai zici ca ești sănătos la cap laughing
Ți-am zis, nu muncești tu într-un an cat muncesc eu într-o luna.
Vezi poate îi e dor psihiatrului de tine, eu zic sa ii faci o vizita.
M-am drogat cu praf de pufulețihee hee
Nașpa sa primești notificării pe mail când ai notificări pe tpu...Renunță.

Mișto ca mai comentezi după ce dai ignore și te faci anonim rolling on the floor și mai zici că-mi cunoști viata de te compari cu mine.

| Emma30555 a răspuns:

Eu personal am avut colegi în facultate rromi, am chiar și câțiva prieteni în prezent dar sunt oameni ok. Tu ai ura pe cei ce creează probleme nu cred ca ai pe toți. Cat despre romani, dacă unul sau doi prosti au făcut aluzii aiurea nu trebuie sa generalizezi, într un mediu civilizat, cult, normal de fapt, nimeni nu se poarta asa, în fond culoarea mai închisă a pielii nu are legătură cu o etnie, sunt și unii țigani mai blonzi de exemplu și oricum nu contează e o prostie sa te legi de asa ceva.

| Invictusman explică (pentru Emma30555):

Aia care au facultate da sunt, cei care au câteva clase ca trenul sunt violenți și sălbatici, ăștia ne fac de ras peste tot în Europa, se omoară între ei dau în colo. Putini țigani sunt ok.

| Lukasssz a răspuns:

Nu e o boala.

| Invictusman explică (pentru Lukasssz):

Parca vad când ajung la judecata Dumnezeu îmi va spune : copile ești judecat pentru Rasism, cred ca deja ști unde ți locul rolling on the floor

| Furnicuta000 a răspuns:

Si eu sunt un pic rasista dar asta pentru ca 90% din persoanele din acea etnie pe care le-am intalnit s-au dovedit a avea un caracter de ultima speta. Nu consider ca am o boala, astept doar sa mi se dovedeasca contrariul si atunci le mai dau o sansa

| Apokales a răspuns:

Nu, nu, niciodata si eliminand cultura lor. Nu mai exista rasism, ci ura fata de o cultura.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Poate pentru faptele lor care ne fac de ras peste tot în lume.
De mine era vorba, eu urăsc de exemplu Romanii și Țiganii, mi scârbă de națiile astea, dar încerc din răsputeri sa lupt cu chestia asta zi de zi, cu mine însumi.
Când eram mic am fost marginalizat din cauza culorii aici Romanii mi-au făcut rău, dar nu atâta de mult rău precum Rromii, ăștia mi-au făcut mai mult rău, au profitat de superioritatea numerica, în repetate rânduri mi-au făcut rău, iar Romanii ma asociază cu ei din cauza faptului ca arat exact ca țiganii (din păcate) iar chestia asta ma enervează rău de tot având în vedere ca eu am fost premiant în liceu și ca am fost unul dintre cei mai liniștiti elevi, în societate am văzut ca sunt văzut la fel de exemplu.: s-o făcut glume cu tente rasiste asupra mea la un net și de câteva ori în tramvai și autobuz, dar nu am sărit la bătaie sa le rup capul deși merita, eu sunt un exemplu în societate, nu ma bat, nu fur, nu mai umblu cu golani (ii evit) nu sunt cocalar, nu ascult manele cu toate astea din cauza fizicului sunt văzut ca ceilalți,, valorile României ( gipsy people) eu fiind mai sensibil ma afectează, aducă orice puteau sa spună in afara de asta și de morți ca eu nu mai am părinți.
Știu ca o sa iei partea Romanilor fiindcă ești Roman dar eu nu pot sa suport oamenii superficiali care judeca omul după coperta, s-o adunat multă ura în mine dea lungul anilor și na, eu îmi vad de treaba sunt liniștit dar nu se știe cum o sa reacționez si se lasă cu mult sânge. Iar ăștia Rromii sunt mai tâmpiți, ăștia numai violenta au în cap sunt tare sălbatici, știu ca nu sunt toți la fel dar eu numai de gunoaie am dat.
Deci repet eu încerc sa lupt în fiecare zi cu chestia asta dar e foarte greu ca ăștia mai bruneți din cauza unora sunt văzuți la fel în societate. Eu dacă ma crezi în viata mea nu am vorbit cu cineva în limba țigănească sau romanes, și când merg la neamuri și vad ca asculta manele îmi vine sa ii împușc (nu am pistol)
Faptul ca sunt catalogat eronat din cauza fizicului mi-o adus multă ura în suflet, dar sa ști ca am empatie fata de unele persoane, de multe ori m-a luat plânsul când am văzut unii oameni necăjiti și bolnavi.
Eu nativ sunt agresiv, bătăuș dar din clasa a 8-a nu știu ce mi s-o întâmplat de mam cumințit brusc ca ii băteam pe toți în clasa, când ieșeam afara din școală, când se terminau orele mulți fugeau în toate direcțiile de frica, uite de atunci m-am schimbat radical, și acum simt ca iar o sa devin ce am fost, dar repet lupt cu mine insumi sa fiu mai bun. Am depresie de 17 ani daca din cauza depresiei nu mam sinucis, cu siguranță o sa îmi pun capăt de la ura asta, dar nu sunt tot timpul asa, câteodată nu am treaba, ca și cum nu as fi fost deloc rasist, apare în unele momente o ura ieșită din comun.

| Apokales a răspuns (pentru Invictusman):

Nu sunt rasist, dar... laughing
Problema este lipsa de educatie si aici problema este simpla, este vorba de un clasic "nu se vrea". De ce sa investesc in educatia tuturor, nu doar a romanilor, ci a tuturor celor care locuiesc pe pamantul romanesc, cand prostii imi aduc voturile?
De asemenea, de ce sa introduc imigrantii in cultura romaneasca (sigur ai auzit si de termenul tigan romanizat) cand ceea ce ma intereseaza pe mine este forta de munca ieftina, nu sa ii introduc in societate. Problema ta este educatia romanilor si cultura tiganilor care nu este inlaturata, ci conservata. Culturile diferite vor intra intotdeauna in conflict, asta este o viziune de-a mea, mai conservatoare.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Eu am treaba cu ei ca sunt violenți și sălbatici, nu cred ca și luat bătaie vreodata sau sa fi jefuit de ei.
Cine crede ca sunt buni sa ii primească în casa laughing

| Apokales a răspuns (pentru Invictusman):

Stiu, dar cultura lor este problema, nu culoarea pielii. Asta incerc sa-ti spun.

| Invictusman explică (pentru Apokales):

Cultura și faptele.
Țiganul dușmanul portofelului, din cauza lor o trag și eu deoarece arat ca ei laughing suntem băgați toți în aceeași oala, și cei educați.

| HatsuneMiku01 a răspuns (pentru Invictusman):

Ok hai sa ucidem toti oamenii de culoare alba

| Invictusman explică (pentru HatsuneMiku01):

Nu am treaba man, dar evit Romanii și Tiganii, când dai de greu toți se prefac ca ploua, toți sunt lângă tine când îți merge bine, pana și neamurile au un comportament ostil.

| Floridori a răspuns:

Rasismul nu este o boala mintala, ci pur si simplu o ura fata de o anumita rasa.

Problemele tale psihice si psihologice sunt altele si sunt probabil cauzate de diverse traume.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Nu are legătură cu fobia sociala aceasta ura?

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Poate avea legatura, dar nu neaparat in totalitate.Pot exista si alte motive care sa iti provoace aceste sentimente.
Dar, pentru a fi clari, nici fobiile nu fac parte din spectrul tulburarilor mintale.

| Invictusman explică (pentru Floridori):

E trist, din cauza asta evit Romanii și Tiganii.
O sa plec dincolo oricum aici e greu sa fi văzut "om" daca ești mai brunet, sunt mulți oameni superficiali și eu la nervi nu știu cum o sa reacționez.
Trebuie sa fiu mai Zen sa îmi revin naibii, dar unii Romani și Țigani sunt prosti rău, nu vreau sa îmi imaginez dacă aveam o mitraliera automata ce făceam la nervi big grin

| Invictusman explică (pentru Floridori):

Maica-mea era mulatra și taică-meu blond cu ochi albaștri, am avut ghinion sa semăn pe ea, poate daca ai fi neagra ți ai da seama cum sta treaba în România cu rasismul.
Vad ca ma respecta Romanii, țiganii tot cauta sa ma provoace.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ianis1232222):

Mulțumesc frumos pentru răspuns happy
Oricum alb nu am cum sa devin, e imposibil, și daca ar exista vreo metoda sigur nu îmi permit financiar.
Da, faptul ca te accepți asa cum ești și nu urmezi efectul turmei spune multe despre tine, cum ca ai fi sănătoasă psihic.

| Floridori a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu mare drag! Sper doar sa iti recapeti si tu echilibrul acesta de care ai nevoie.
Am nevoie de o gandire limpede si de un psihic sanatos pentru a putea sa imi fac meseria happy Dar asta doar imi da sperante ca oricine isi poate gasi echilibrul mintal. Sper sa o poti face si tu.

| ianis1232222 a răspuns (pentru Invictusman):

Inteleg ce zici, chiar daca personal nu sunt in situatia ta.Eu sunt la polul opus, iar lumea se uita ciudat deoarece sunt atat de alba, incat vara stralucesc laughing si lumea se uita ciudat ca nu imi place sa ma bronzez.Pentru ca, pentru unii, e normal sa vrei sa fii bronzat, insa ei nu pricep ca mai sunt oameni care se iubesc asa cum sunt si ca nu doresc sa schimbe nimic din aspectul lor fizic (sau chiar si pe alte planuri).
Asa ca iti spun sincer, de oameni prosti, ingamfati, ignoranti, "atotstiutori" etc. vei da peste tot.Ideea este sa reusesti tu sa ajungi in punctul in care sa nu iti mai pese de ceea ce zic ceilalti.Stiu, poate fi greu daca esti o fire mai impulsiva si daca ai tot suferit traume in repetate randuri, astfel incat sa simti ca rabufnesti, dar poate ca in timp vei ajunge la un echilibru, astfel incat sa fii neutru la astfel de comentarii. Poate daca vei calatori, vei ajunge sa cunosti diverse orizonturi si sa privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva.Acesti oameni care au o problema cu ceilalti doar pentru ca infatisarea lor nu este conforma cu imaginea pe care ei si-au construit-o drept ideala in bibilicele alea pline de calti, sunt pur si simplu foarte ignoranti.Si nu cred ca merita sa iti irosesti energia cu niste oameni care au un intelect mai redus decat al celui unui cimpanzeu.

| Invictusman explică:

Înseamnă că ogramada de Romani sunt bolnavi, căci ogramada nu suporta tiganii.
Eu am fobie sociala, cred ca de aici se trage

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Românii nu urăsc țiganii, ci pur și simplu nu-i plac. Cu foarte puține excepții, față de care am un mare respect, țiganii sunt incorigibili când vine vorba de cei 7 ani de acasă. Din păcate, își învață copiii că a face probleme este ceva normal.
Ură (extremă sau nu) față de ei, sau alte naționalități, au doar tâmpiții.

| Invictusman explică (pentru SmaraldAlbastru):

Oare când o sa fie pace între Romani și Țigani? happy

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru Invictusman):

E vorba de acceptare, nu de pace. Și nu cred că țiganii vor deveni vreodată acceptați de societate, după cum stau lucrurile. Nu în viața asta.

| Invictusman explică (pentru SmaraldAlbastru):

Da dar eu arat ca ei, și le trag și eu din cauza faptelor lor rolling on the floor
Dacă trăia Antonescu nu cred ca mai erau Țiganii asa, ce e trist e ca tot mai mulți Romani se comporta ca ei.

| Monst a răspuns:

Rasismul nu este o boala mintala si nu cred ca ar trebui sa ne fie rusine cum suntem noi romani, tigani, tarani, oraseni sau de alta nationalitate.Padure fara uscaturi nu exista si intr-adevar multi cetateni de etnie roma ne-au facut de ras peste hotare ocupandu-se cu furatul si cersitul.Din cauza lor suntem considerati gypsies in strainatate.

| HatsuneMiku01 a răspuns:

1.nu, rasismul nu este o boala mentala
2.a doua intrebare nu o inteleg
3.nustiu
4.eu nu vreau sa elimin pe mine si nici nu ma intereseaza.

| Invictusman explică (pentru HatsuneMiku01):

Am dat un răspuns mai lung cu problema mea. Este vorba de rasismul pe care îl pot eu în suflet fata de Romani și Tigani de câțiva ani, dar eu zic ca e o ura justificata fiindcă nu am ales eu sa arat a țigan sau sa fiu asociat cu unele persoane etnice care ne fac de ras peste tot, eu sunt om bun, nu am răcit rău la nimeni dar rasismul unora m-a afectat și pe mine, și am și citit multe chestii, atacuri rasiste, xenofobism, jigniri extreme între Romani și Țigani, de fiecare data când se întâmplă ceva citesc și vad o dușmănie ieșită din comun între cele doua nații.

| ianis1232222 a răspuns:

Doar spune in gandul tau " si ei sunt oameni" dar daca-s oameni din aia care vin la tine, te injura poti sa ai ura pe el "dar pe cei care nu au facut nimic rau nu"

| Invictusman explică (pentru ianis1232222):

Sunt țigani buni, romani rai sau viceversa, cocalarii sunt cei mai rău și au iq ul echivalent cât mucul lor din nas

| itzdayeon a răspuns:

Dupa parerea mea nu ar trebui sa purtam ura pentru nici o cultura. Da, intr-adevar exista romi mai răi altii mai buni, si vreau sa deschid o paranteza legata de romii cei mai nesimțiti. Eu cred ca ei nu poarta nici o vina pentru ca au fost astfel educati inca din strabuni sa minta sa faca rau etc. Pentru ei asa e ceva normal pentru ca asa au fost invatati de acasa, iar cei de la casele lor au fost si ei la randul lor astfel educati. Nu poarta nici o vina ca ei sunt asa, inca din stramosi asa au fost invatati, de aceea nu trebuie sa ii criticam chiar daca ne fac destul de mult rau, pentru ei asta e ceva obişnuit pentru ca asa au fost educati. Asemenea exemple au luat, si sa nu uitam ca sunt o multime de cazuri in care romii care chiar sunt cuminti si vor sa duca o viata normala pai nu pot deoarece toti arunca cu pietre in ei din cauza nației. Lor le este foarte greu sa isi gaseasca de serviciu fiind mereu descriminati deoarece sunt romi, sunt răniți si se inchid in ei, iar aceasta durere ei o ascund iar peste ani asta ii duce sa fure. Nu prea au unde munci, chiar daca au fost admisi la munca, ceilalti chiar fac glume pe seama lor si incearca sa stea tot mai departe de ei. Asta e doar opinia mea, va rog sa nu primesc hate, oricine are dreptul la opinie si e obligat sa respecte opinia celuilalt.

| Invictusman explică (pentru itzdayeon):

Am specificat ca urăsc și Romanii nu doar Rromii din cauza ca Romanii ma asociază cu ei deși eu stau numai în casa îmi vad de treaba, ma feresc de cocalari și golani.
Nici Romanii nu sunt mai buni, și ăștia comit incesturi în familie des prin zona aceea ști tu care, acolo unde se petrec mereu "minuni", și Romanii fura nu doar Tiganii, eu vorbeam de ura mea fata de Romani și Țigani, eu măcar încerc sa devin un om mai bun sa elimin aceasta ura, dar e greu cu Romanul și Tiganul.
Știu ca sunt și oameni ok printre unii care sunt bolnavi, nu generalizez, și pe TPU sunt oameni extraordinari pe care ii respect, dar eu am o părere proasta despre Romani și Țigani.

| itzdayeon a răspuns (pentru Invictusman):

Ai dreptate, nu spun ca romani sunt minunati, sunt unii si mai rai decat tiganii