| dorinaugustin a întrebat:

Trecand pe strada vad un om cazut la pamant...reactia mea: trec mai departe, de ce sa ma bag ( o fii mort!); trec mai departe dar dau un telefon la 112 ( anonim sau nu cu datele mele reale, nu vreau sa ma implic!); nu pot trece mai departe, omul poate are nevoie de ajutor! Ma gandesc ca majoritatea o sa sara in ajutor ca asta este cazul ideal. dar este internet si nu ne cunoastem, incercati sa fiti sinceri. daca se poate! happy. eu am incadrat intrebarea la " filozofie". cateodata imi este greu sa ma decid ce reactie sa am! sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca ma opresc sa ajut, nu numai etica ma obiga dar si meseria. Acum vreo 2 ani, studenta fiind, am gasit un om pe jos, in plina strada, oamenii treceau nepastori, unii de abia daca aruncau o privire. Am sunat la 112, dupa vreo 20 min au ajuns desi eram la mai putin de 1 km de spital. Si surpriza: asistentul sau medicul de pe ambulanta, nu stiu exact ce era, s-a rastit la mine ca de ce i-am chemat pentru un boschetar, ca omul acela mai fusese la spital... :/ Am ramas fara cuvinte...omul acela oare nu era si el tot om sau se reducea la conditia de boschetar?
Asa ca pe viitor, cand am mai gasit oameni cazuti pe strada, am sunat dar am stat la distanta ca sa nu mai fiu injurata ca i-am chemat degeaba.
Si eu fac parte din sistemul medical, si nu pot sa cred cum unii oameni sunt lipsiti de inima, incat nu ar suna nici macar la 112, apel gratuit. Fereasca Dzeu sa avem nevoie de ajutor, ca putem sa ne dam linistiti sufletul pe strada, cu o gramada de oamenii care trec pe langa noi, dar de fapt tot singuri!

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

In cazul acesta dau un telefon imediat la 112. Incerc sa vad in ce stare este acel om. Sa vad daca este constient iar daca da il rog sa spuna daca poate ce il doare si daca imi poate spune un nume ca sa le comunic celor de la telefon. Raman acolo pana vine ambulanta. Am patit un astfel de caz si am procedat intocmai cum am spus mai inainte.

| elena a răspuns:

Sincer?! Trec mai departe. Daca as fi in situatia lui, cui i-ar pasa de mine? Sa fim seriosi si sa nu ne mai dam asa umani. Realitatea este, ca cel mai mare dusman al romanului, este romanul, despre ce ce ar trebui sa mai discutam? Poate despre coada de la intepaturile AH1N1...se vede intr-adevar ca romanului ii este frica de moarte si isi baga in vena ceva apa chioara, sperand ca nu o sa moara asa de repede...culmea este, ca tot va muri.

Răspuns utilizator avertizat
| buburuzAndreea a răspuns:

Orice om are cate un gram de compasiune undeva, pe acolo prin suflet. Nu poti sa vezi un om intins la pamant si sa treci pe langa el ca si cand ar fi un ambalaj aruncat.

Nici daca e mort nu conteaza, tot e inuman sa ramana aruncat in strada ca un sobolan otravit. Teoretic asta ar trebui sa ne deosebeasca de animale: simtul dreptatii, constiinta. Normal ca incerci sa-l ajuti si daca situatia te depaseste, ceri autor specializat. Daca suni la 112 nu trebuie sa-ti dai datele personale. Pe ei ii intereseaza doar informatiile care tin de cel ce are ajutor. Adica spui unde te afli, ca ei sa aiba adresa si sa poata vina la locul accidentului si in ce stare e victima. Nu ii intereseaza CNP-ul tau si unde te-ai nascut.

E adevarat, in unele cazuri e riscant sa ajuti. Adica nimeni nu iti spune ca trebuie sa intri intr-o cladire in flacari ca sa-i ajuti pe oamenii de-acolo. Sau poate daca ajungi primul la locul unei crime, poti fi considerat suspect. Totusi sunt riscuri pe care ni le putem asuma, adevarul iese intotdeauna la iveala, iar noi avem constiinta curata am facut ce trebuia.

| buburuzAndreea a răspuns:

Ai dreptate, exista momente in care nu te poti opri sa ajuti, din diferite cauze. Uite, de exemplu un politist sub acoperire nu poate face asta, pentru ca daca se va aunge la investigatie, si-ar distruge toata munca de pana atunci, existand posibilitatea sa i se descopere adevarata identitate.

Sau daca cineva e in drum spre doctor, fiind nerabdator sa afle rezultatul unei analize foarte importante, nici nu cred ca observa durerea altuia, dar sai mai dea si o mana de ajutor.

Nu spun ca e corect, dar e de ineles. Uneori, cand problemele noastre ne coplesesc, nu mai gasim compasiunea necesara ca sa-i ajutam pe altii.

| hamsterx a răspuns:

De acord cu oranya. merita fundita e cel mai bun raspuns la chestia asta.

| hamsterx a răspuns:

Revin cu un exemplu: chiar azi eram in statia la tramvai si dintr`o data un om mai in varsta a cazut chiar langa mine si prietenul meu. noi am sarit sa il ajutam si l`am carat impreuna cu un alt baiat pana la banca din statie.se vedea clar ca era beat dar totusi nu puteam sa il lasam asa pe jos... e totusi frig straight face si e si el un suflet.

| tarziu a răspuns:

Caz real: doi prieteni se plimbau si au gasit ceea ce credeau ei ca e un boschetar pe jos intr'un parc. Din curiozitate unul din ei s-a dus sa il intrebe daca e ok si surpriza! Era mort! Poate daca primul om care l-a vazut intins acolo suna la 112, omul avea o sansa.

| soricica a răspuns:

Sincer, daca il vad in stare de ebrietate incep sa rad, asta e felul meu.mai rautaciosbig grin, dar daca se vede clar ca omului i s-a facut rau sau a fost lovit sau mai stiu eu ce...atunci as suna la 112, dar ti-am zis prima reactie ar fi sa radbig grin

| Summer Memories a răspuns:

Pai nu poti sa stii ce are omul. Daca e beat?hee hee
Daca ii este rau normal ca sar in ajutor, dar mie mi s-a intamplat odata cand veneam de la scoala sa vad un om intins la pamant pe burta, ca si cum ar fi fost mort. M-am speriat foarte tare, si in loc sa sun la spital m-am apropiat si l-am intrebat daca este bine, in acelasi timp il zduncinam sa se trezeaascahee hee. Si ce crezi ca s-a intamplat?laughing Omul s-a ridicat linistit si a mers mai departe cu mersul lui in forma de Z laughing (era beat normal). De atunci nu ma mai apropii de nimeni daca nu-mi cere ajutorulhee hee.

Succes kiss

| cristinela a răspuns:

Suntem prea coplesiti de greutatile noastre, ca sa mai reactionam la greutatile altora.Coincidenta?! Aseara am iesit sa strang rufele de pe sfoara, stau la parter si am sfori in afara, dar le strang din balcon.La coltul balconului era un barbat, pe jos, cu o sticla langa el. Mi

| oranya a răspuns:

Eu ma gandesc cam asa: poarta-te cu altii asa cum ai vrea sa se poarte cu tine.

| alex2009 a răspuns:

A inceput de ieri sa cada date un ametit pe strada; Sar scula, nare lumina, ar pleca nare benzina ghici ghicitoarea mea din ce epoca era?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut pe langa un beat cazut int-o groapa. si l-am auzit mormaind acolo dar nu m-am uitat, crezand ca este un tip ce vrea sa sperie pe altii. m-am culcat dar cu grija ca trebuia sa ma uit.nu am facut-o. a doua zi era inghetat in groapa aia.mort.daca ma simt vinovat? da. cat imi lua sa arunc o privire? pe gerul ala? de atunci ma opresc mereu si ma uit daca sufla sau nu, indiferent daca e om sau animal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veneam de la scoala cand vad un om care cade trept in fata mea, eram cu niste colegi de clasa si repede ne-am dus la el sa il intrebam ce are? apoi am aflat ca locuia in blocul de vi-sa-vi l-am dus pana la scara blocului apoi am gasit numarul apartamentului, de el avea grija o vecina, l-am dus pe scari pana in casa la el cred ca i se facuse rau deoarece nu mai putea merge era si invarsta, apoi am sunat si la salvare ca sa fiu impacat. Isi cumparase un pui de la alimentarele din apropiere...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ajutzi omul,doar nu tu la ucis,si poate sa ea expertiza,daca vedem un om mai batrin ori o babutza, sau diferiti oameni statz la pamint, trebuie anuntzata 112