| Stefan_Bagdan_1985 a întrebat:

Sal'tare! Am si eu o nedumerire,fratilor,si anume,pe caldura si canicula asta nenorocita,cam la cat trebuie setata umiditatea aerului conditionat,ca sa fie o temperatura ok cat de cat,fiindca si ea trebuie sa fie setata intr-un fel, nu numai din temperatura si din racire, nu stiu asa gandesc si eu!

Răspuns Câştigător
| rutanklan a răspuns:

Oricum dezumidifica ala cand merge. Poti lasa 60%.

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru rutanklan):

Mersi fratellooo! E bun si aerul asta conditionat, dar ai observat ca imediat ce il inchizi, incepe sa se incalzeasca la loc, in max 10-15 minute? Mie asa mi se pare, eu stau la etajul 10, ultimul etaj,si e nenorocire,trebuia sa imi pun aer conditionat de ani buni, dar e bine ca m-am hotarat si l-am pus anul asta! O sa avem canicula si luna septembrie, am auzit la tv un reportaj, zicea una ca cica o sa avem temperaturi mai mari ca in iunie si iulie, tu iti dai seama? Peste 40 de grade, murim, frateee....Il am de vreo 3 saptamani,si-s multimit de el,cat de cat,dar acum aud alte nedumeriri si nebunii,de pe la unu' de pe la altu' ca rupe in doua curentul,asa e? Tu cu cat platesti la curent in lunile de vara,adica cand folosesti aerul conditionat, fata de lunile normale, adica fara canicula si astea?
Oricum, supravetium noi, sanatate si bafto dello delloooo!

| rutanklan a răspuns (pentru Stefan_Bagdan_1985):

Cam 50 de lei in plus la unaparat care merge zi de zi cate 2 ore. Daca e izolata bine camera si racesti doar o camera si nu ai calcator, cafetiera, televizor vechi si alte minunatii e de ajuns 15 minute sa racesti si tine o ora, 2 racoarea. Daca nici nu bate soarele. Oricum, banii aia in plus se merita. Numa cu iesit si ntrat de la a/c e mai greu.

| Stefan_Bagdan_1985 explică (pentru rutanklan):

Aha..deci 50 de lei in plus toata luna, ca doar nu pentru o singura zi platesti 50 de lei, ar fi absurd, naibii! Nu si-ar mai cumpara nimeni aer conditionat.Nu de alta,dar nu am inteles din prima,si acum am un soc asa,intelegi,adica mi-am indus singur starea asta,de cum a reactionat creierul, ca na, cand am vazut, am zis:"cat ma? Moamaaaa, 50 de lei pe zi, 2 ore,nu are cum ma, o fi gresit" si dupa ce am citit mai bine, am inteles! Daaa, la mine e mai greu cu racoarea vara, ca eu stau la etajul 10 si de la ora 14:00, pana cand apune soarele, imi bate in geam si pe plafon, deci iti dai seama ce incubator e la mine? Daia si ziceam ca dispare racoarea imediat ce am inchis aparatul.Mersi de raspuns,si sanatate. Daca platesti atat,e ok,ca mai sunt si zile mai racoroase asa,si nu are rost sa il deschizi,nu zic bine? Mai facem si noi economie,taty,ca altfel nu avem cum,murim naibii de foame!
AAA, si daca zici ca lalai aiurea, trancanesc, asa imi place mie sa dau raspuns detaliat, si sa mai si discut cat de cat! Sanatate si bafto dello dellooooooo!