| Ciprian_8297 a întrebat:

Am un nokia 8800 vreau sa stiu daca e original sau nu? cum imi dau seama?
eu zic ca e fals ca imi scrie din prima made in Korea, dar am mai cautat pe un forum si ce ziceau aia despre original era si la mine...acum is in confuzie si nu stiu ce e? poate stiti ceva:-s plz.

Răspuns Câştigător
| Dubaster a răspuns:

In primul rand as dori sa le dau niste raspunsuri celor care vor sa isi achizitioneze
un Nokia gen(n95-n95 8gb, n73-m.e 8800 sau 8600 luna etc.)
si nu stiu daca este autentic sau nu...
1-un smartphone Nokia se incarca (booteaza) in aprox. 1 min nu in 5 sec. ca si la un replica
2 ecranul este mai sarac in culori
3nu va prea luati dupa cele 5 liniute la tasta * si cele fake au 6 liniute
4 un telefon (fake) are greutatea considerabil mai usoara decat unul original
5 toate codurile care sunt compatibile Nokia merg si pe fake(gen *#92702689# *#0000)le-am testat pe fake si merg cu exceptia unui singur cod (la mine la replica *#7370#)
6 camera este de 640x480 destul de slaba...
meniul este si el cam diferit de cel original
7 ultimele cifre de la imei nu corespund cu cel de pe spate de sub baterie (tastati *#06# si veti observa ca, imei-ul din telefon nu va corespunde cu cel de pe carcasa de sub baterie
incercati sa vedeti daca va recunoaste calculatorul telefonul si infrarosu-l daca merge(este pus de forma
de obicei la replica acel gemulet negru pentru infrarosu
8 am vazut si eu la bateria de la replica acea holograma
asa si daca mai semnalati ceva suspect la telefonul vostru nu ezitati sa ne spuneti