| tauretee a întrebat:

Sall am o fobie de gandaci nu-i suport daca nananc si vad un gandac vomit... daca puteti sa-mi spuneti cum scap de aceasta fobie

Răspuns Câştigător
| stefan22 a răspuns:

Nu este foarte simplu sa scapi de o fobie.Te-ai gandit vreodata sa consulti un psiholog? Eu sunt de parere ca te-ar ajuta cateva sedinte in care sa vorbiti despre fobia ta si eu zic ca incetul cu incetul iti vei reveni.Pana atunci discuta si cu prietenii si cu familia, explica-le ce se intampla, vor putea sa te ajute cu diferite sfaturi happy. Acum parerea mea este ca trebuie sa te relaxezi, sa faci multe lucruri care tie iti plac astfel incat gandul sa nu iti mai stea la aceasta fobie.Eu zic ca in timp se va rezolva, dar mizez foarte mult pe prima optiune, cea cu psihologia happy. Mult succes, Bogdane!

3 răspunsuri:
| tauretee explică:

Mananc scuzebig grin am gresit acolo

| Fαntαsy a răspuns:

Nu este usor, dar iti pot spune ca peste 80% din populatia lumii se teme de paianjeni sau insecte mai rau de decat de moarte, asa ca nu e un lucru neobisnuit.

Acesta este dus la extrem (dupa parerea mea) si mi se pare o exagerare.
Gandeste-te ca asa cum tie ti se par scarbosi asa si lor le e "scarba" de cele 2 picioare ale tale, doar 2 maini etc.

Si ele sunt fiinte pe acest pamant si sunt tot atat de folositori (unii dintre ei).

Incearca sa nu-i mai privesti cu atata dispret si sa te gandesti ca si ei isi au locul pe lumea asta. nu au cum sa-ti faca rau. isi vad de treaba lor asa cum nici tie nu ar trebui sa-ti pese ca "se plimba prin fata ta".winking

Incearca sa gandesti pozitiv, iar atunci cand vrei sa strivesti un gandacel, mai gandeste-te de 2 doua ori inainte. (punete in locul lui si vezi cata frica ai simti, stiind ca o creatura de 500 de ori mai mare vrea sa te omoare). happy

Nu stiu cat de clar m-am exprimat, dar sper sa intelegi ce am vrut sa subliniez.

| tladybeauty a răspuns:

Pai este o masura pe care o folosesc expertii in psihologie dar e cam drastica:te inchizi intr-o camera intunecoasa cu un gandac
P.S.:are rezultat 100%