| Iulia250711 a întrebat:

TPU! Deci. am o fobie. Imi e foarte frica de gandaci. Pur si simplu cand ii vad ma panichez, incep sa tip, imi bate inima si am un gol in stomac. Acum 3 zile am vazut un gandac in baie si am inceput sa tip. De atunci nu mai merg la baia aia (nu ca nu ma mai spal, dar merg la alta baie din casa). Si atunci cand trec pe langa mi se face frica... Parintii mei spun ca sunt prostuta daca mi-e frica de gandaci si nu ma inteleg ca eu chiar am o fobie. M-am certat cu ei pe chestia asta si am incercat sa le explic ce si cum, dar nu pot sa inteleaga. Ce sa fac sa scap de fobia asta? A, si in fiecare noapte, cand sunt in pat ma tot gandesc ca ar veni un gandac si s-ar urca pe mine... Si a doua intrebare: e grav faptul ca am frica asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu esti singura. Eu am avut in camera mea gandaci de bucatarie. Iti imaginezi ca mereu aveam impresia ca o chestie din aia e pe mine. Eu incepeam sa plang.Mi-e foarte frica de gandaci oricat de mici ar parea.

| BiuL a răspuns:

Imi primul rand incearca sa faci dezonfectii periodice sau macar sa iti un spray din ala de la abc sau ceva otrava sa te asiguri ca nu sunt gandaci in casa ta. Iar daca vrei sa treci peste aceasta teama, ei bine, exista o singura solutie, sa o infrunti! Nu te pun sa ii atingi, dar cand vezi un gandac controleaza-te sa stai cateva secunde macar acolo sa iti convingi corpul si mintea ca nu patesti nimic. Sunt scarbosi, sunt murdari dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne panicam cand ii vedem ca pana la urma nu ne fac rau, oricum lor le este frica de noi mai mult ca noua de ei. Incearca sa te uiti cat mai mult la gandac, sa stai prin preajma lui si in timp te obisnuiesti, controleaza-ti reactiile de genul tipat, fugit.

| DiannaDia a răspuns:

Sincer,am o colega care se sperie si de un ac. Nu mai spus de gandaci. Acum, vezi realitatea. Tu esti un gigant si el e o fiinta mica cat o picatura de apa. Ia si calcal. Dupa, mai vorbim. Cine este seful?! Tu! Exact! Tu decizi daca mai traieste sau nu. Dca ai chef il omori, daca nu, stai si tipa. Tu alegi. happy

| Azµre a răspuns:

Ești paranoică, dacă era o viperă ce făceai? Dăteai foc la casă?

| Azµre a răspuns:

A am uitat să specific, un om în timpul vieții închide peste 70 de insecte în somn, din care 12 sunt paianjeni!

| charleslouboutin a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie frica. Sunt scarbosi intr-adevar....in rest nu au ce sa iti faca.

| Epigonul a răspuns:

Din pacate,m-am lasat usor amuzat de necazul tau,deoarece cunosc pe cineva cu o problema similara cu a talaughing. Acest gen de de fobii,cand e vorba de gandaci de bucatarie, paianjeni de camera si astfel de lucruri minore, cred ca se rezolva prin a infrunta la propriu cauza panicii. Data viitoare cand mai vezi un gandac, fa un efort si ia-l in mana, astfel vei observa ca este inofensiv.Sau daca solutia mea e prea mult pentru tine, incearca sa fii stapana pe propria gandire, dezbatand problema logic.Este o spurcaciune de gandac,dar? Nu reprezinta nici o amenintare pentru tine,cel putin nu una fizica,nu are ce sa iti faca,nu are ce daune sa iti provoace. Daca chiar ai aceasta obsesie,cheama-i pe cei de la deratizare sa se ocupe de aceasta problema,poate asa teama ta se va mai diminua. Daca nu, vei purta in casa numai papuci cu talpa foarte inalta, iar atunci cand te culci, o vei face intr-un sac care se inchide etans, lasand doar cateva gaurele pentru a putea sa respiri.Glumesc,cum am spus, totul tine de cum reusesti sa iti controlezi mintea, este ca si frica de intuneric, cand realizezi ca nu este nimic acolo, treaba se imbunatateste.Nu cred ca este ceva foarte grav ca ai aceasta frica, esti om si este normal sa dezvolti astfel sentimente. Sper sa scapi de aceasta problema intr-un final.Succes!

| CersetoruVesel a răspuns:

Deci tot asa gandesc si eu de ex aveam un gandac pe prosopul cu care ma sterg dupa ce fac dus cand l-am vazut mi-a fost frica sa mai ma sterg cu prosopul ala asa ca am folosit altul si mi-e frica si mie noaptea ca poate o sa vina unu sa se puna pe mine...Ii urasc si mie si frica sa ma apropii de ei sa ii omor

| Tatiana_Andreea_1956 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ca tine eu nu suport gandaci puturosi, de paianjeni nu imi este frica dar cand vad un gandac puturos ies instantaneu din camera. Nu ma pot uita nici la poze cu ei. Tatal meu zice ca nu fac nimic dar tot imi este frica. Nu stiu cum sa spun e un fel de frica combinata cu sila

| Vouliouvasis_Cristina_Kostas_1988 a răspuns:

Te inteleg perfect prin acceasi situatie trec si eu cu o soparla in dormitor dupa dulap care nu vrea sa iasa cam de o jum de an.scoate un zgomot ciudat care imi provoaca frica si nu pot sa ma bucur de nimic.nimeni nu ma intelege sotul imi zice nu i nimic aduce noroc la casa.trebuie sa ma hotarasc sa scot singura dulapul din perete intr o zi poate poate ma linistesc.numai cand ma gandesc ca ar putea urca noaptea in pat na apuca groaza si inima imi bate foarte tare si mi e frica sa nu patesc ceva rau cu sanatatea