| stefanhaiosu a întrebat:

auziti cine imi spune 5 vulcani din Riftul est african, 3 din Riftul Atlantic si 5 din Lantul alpino-carpato-himalaian
DAU UN FUNDALAU

Răspuns Câştigător
| WandererTech a răspuns:

Riftul est African: M Kilimanjaro; M Kenya; M Longonot; M Karisimbi si Craterul Menengai.
In riftul Atlantic este un lant muntos de 16.000 de km care se manifesta pe insulele Azores, Ascension, St. Helena. Probabil vrei sa spui din fiecare lant in parte.
Vulcanul Kunlun din Tibet, muntele Ararat in Turcia, Muntele Vesuviu in Italia, Muntele Stromboli tot in Italia.

Vulcani din Carpati: Oas, Gutai, Tibles, Calimani, Gurghiu, Harghita si lacul Sf. Ana.