| madalin28 a întrebat:

Salut.Acum cateva zile am dezactivat antivirusul(Avast free antivirus)si am instalat un joc.Totul a fost bine pana cand am dat jocul si unui prieten si am vazut ca jocul ave Cal Troian.Am dat scanare si mi-a aparut ca un fisier este infectat l-am sters si apoi am dat restart si scanarea aceea pentru boot-are. Dupa ce am aprins calculatorul am dat din nou scanare si nu a mai aparut nici un fisier infectat.E posibil sa fi ramas virusul?

Răspuns Câştigător
| Sharky_Fistis_1993 a răspuns:

Deci, trebuie sa intelegem urmatorul lucru. Daca era virus pe joc era si la tine.Dar poate la sters la tine la acel restart si scanare din boot.
Insa sa nu uitam ca jocul problema nu era original. Foloind un crack, majoritatea din antivirusi mai noi il pot depista ca pe un virus. Pt ca imaginea nu este vazuta ca original.
Nu virusul nu a ramas, si a disparut pentru ca antivirusul nu il mai vede acum probabil a fixat niste fisiere si atat.La fel este si cu remote control, unele sunt vazute ca si virus de catre antivirusi, asta nu inseamna ca trebuie sa si fie.

Deci kkep calm, totul ee ok.

4 răspunsuri:
| r3flexe a răspuns:

Nu daca nu mai identifica nimica inseamna ca la sters

| StefanL a răspuns:

Dar jocul iti mai merge? De obicei antivirusul detecteaza crackul jocului.E o alarma false positive pentru care nu ai de ce sa iti faci griji.Antivirusul vede unele crackuri ca virusi.

| mihai69 a răspuns (pentru StefanL):

Majoritatea „crack-urilor" chiar SUNT viruși"""

| madalin28 explică (pentru StefanL):

Nu,jocul nu imi merge.Am bagat crakul in fisierele jocului in bin, dar cand il deschideam imi cere codul de activare.