| OnlyDga a întrebat:

Salut. Am aproape 20 ani dar recunosc ca nu am fost angajat nicaieri pana acum. Momentan termin anul 2 de facultate si as vrea sa-mi caut ceva de lucru. Nu sunt sigur nici de facultate. Daca am sa profezez vreodata in domeniu deoarece nu-s chiar un student de elita si cateodata ma gandesc daca merita sa o mai fac sau nu. Eu as prefera sa o termin totusi dar problema e ca as vrea sa produc si niste bani. Pentru ca totusi sunt anul 2. Am mai lucrat doar acum doua veri la o pensiune, dar fara angajare. In rest nimic. Si realizez ca fac 20 ani si trebuie sa iau taurul de coarne. Parintii mei ma ajuta cu bani de facultate si nu-mi lipseste nimic, nu ma trimit la munca. Dar totusi.Sunt constient ca trebuie sa ma intretin singur incet. Cu alte cuvinte. Cum ar sa fac un cv destul de bun? Nu prea stiu ce trebuie sa contina, avand in vedere ca nu am experienta. L-as trimite la mai multe firme prin email in incercarea ca poate gasesc ceva. Niste sfaturi pentru mine de asemenea, m-ar ajuta. Mersi.

6 răspunsuri:
| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cauta modele de Cv-uri pe google si fa-ti o idee despre cum sa-ti structurezi Cv-ul in asa fel incat sa se potriveasca nevoilor tale. Daca ai un job anume in minte, fa-l in asa fel incat sa pari candidatul ideal. Si nu ezita sa-i aburesti la descrierea personala laughing

| johnnny123 a răspuns:

Pai deocamdata nu prea are ce sa contina in afara de faptul ca ai absolvit un liceu si esti anul 2 la facultate. Ca prim pas in cariera iti recomand sa-ti cauti un internship la o companie dintr-un domeniu care te atrage, chiar daca esti platit putin sau deloc. Daca te descurci bine ai sanse ca firma respectiva sa-ti ofere un post, iar daca nu-ti ofera oricum vei avea ceva de trecut in CV.

| hellen18 a răspuns:

Bună.
Facultatea ai putea să o termini, ca un plan B (dacă nu o să ai tu o idee prin care să faci bani și să-ți placă asta).
Dacă tot ești student, ai putea să încerci să pleci cu Work and Travel în America pe timp de vară, costă în jur de 1500-2000 (cu tot cu avion si alte taxe, bani de buzunar) de euro dar îți poți face un împrumut special la banca. Apropo, am găsit un fel de Work and Travel și pentru Grecia, ceea ce ar fi mai realizabil având în vedere Corona. Posibil să găsești și pentru alte țări din Europa.
Poate dacă faci puțin research găsești vreun internship plătit ca să îți faci și experiență, dar și ceva bani.
Poți să cauți ceva de acasă, cum ar fi un call center.
Sper că te-am ajutat :*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce facultate?

| Gusticel a răspuns:

In CV trebuie sa scrii asa: numele tau complet, nr de telefon, email, varsta, experienta de munca (daca e cazul), daca ai permis treci acolo si asta, scrii facultatea la care esti, calitatile tale (de ex. optimist, ambitios, spirit de lucru in echipa)...
Si poti pune si o poza cu tine dar nu e obligatoriu.

| OnlyDga explică (pentru anonim_4396):

Kinetoterapie