Întrebare recomandată | cosmin23a a întrebat:

Tocmai am fost acceptat la facultate in Anglia. Am dat bac-ul anul trecut, asa ca sunt student oficial acum in uk. Problema e ca nu am bani sa ma intretin acolo, nici parintii mei nu au. M-am inscris ca asta era visul meu si am invatat mult sa reusesc. Credeti ca ar trebui sa ma duc sa imi indeplinesc visul, chiar daca va fi extraordinar de greu cu banii?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In capitala ocazional se fac talciocuri pentru tineri care vor sa invete peste granita. Daca ai media peste 8 la bac ti se va oferi o bursa sa inveti in Regat, apoi acolo te stabilesti pentru ca ti se va oferi un servici bun odata terminata cariera.

| darrio2007 a răspuns:

Putin spus extraordinar de greu.Este foarte greu.Vei avea si taxe de platit la facultate.Pe langa casa, masa etc.Ia-ti un job acolo. Daca vei putea.

| cristimihailov a răspuns (pentru darrio2007):

Nu o sa aiba cand sa si invete.
Si sa livrezi pizza este greu.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Asa este.Dar cand te duci la o facultate, mai ales in Anglia, trebuie sa te mai si gandesti daca ai cu ce rezista.Pe perioada studiilor.Si in Romania este greu sa fii la facultate dar nu se compara cu ce este afara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ar trebui sa ai un plan totusi inainte... ca sa iti platesti si caza si masa si facultate si sa mai reusesti sa mai si inveti cam greu

| mihai69 a răspuns:

Du-te doar cu condiția să ai un plan bun de finanțare (bursă / job / sponsorizare).
Altfel, mai bine stai aici și pleci pe urmă.

| cristimihailov a răspuns:

Eu nu as urmari acest vis.
E adevarat, mereu vei avea in minte aceasta idee: ce s-ar fi intamplat daca ai fi invatat acolo.
Dar s-ar putea sa te intrebi si: oare a meritat sa vin in uk si sa mor de foame? Sa nu am cu ce sa merg pana la facultate si tot asa?

Si facultatile din Romania ar fi cat de cat bune. Mai stai pe aici, mai strange un ban si fa un master pe acolo.

Poti sa te mai gandesti si la un imprumut de la banca de studii in uk. Dar din ce am vazut e mai greu de obtinut in uk.

| MadalinaBranici a răspuns (pentru cristimihailov):

Sau poti aveau un job, asa de weekend sau sa iei bursa?

| cristimihailov a răspuns (pentru MadalinaBranici):

Suna atat de bine pe hartie.
Du-te acolo. Si vei intelege.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da dar iti va trebui multa organizare. Este foarte greu sa muncesti si sa inveti in acelasi timp dar si in Anglia e ca si la noi (una e sa fii student la Oxford si alta e sa fii la Birmingham).

| BpBycaBestEVer a răspuns:

Sincer,eu te-as incuraja sa te duci...In Romania nu e trai prea bun dar, ar trebui sa te interesezi de o bursa de merit.Banuiesc ca acolo se da si asa ceva, cu care ar trebui sa te poti intretine(cat de cat). Daca apuci si termini facultatea acolo si iti gasesti un loc de muna...ma indoiesc ca ai mai vrea sa vi in Romania, doar sa iti vezi prietenii si parintii.Succes si sper sa gasesti o cale ca sa iti indeplinesti visul.(SI eu am unul si sper sa mi-l indeplinesc)

| Caracter3 a răspuns:

Primul an e mai greu, dar s-ar putea sa iti dea chiar din primul an bursa de vreo 300 de euro!

| CameliaMaria a răspuns:

E bine sa cauti sa vezi preturile pentru chirie, masa, taxe si material didactic, dar din cate am inteles de la o prietena poti sa iti faci student loan pe care il platesti cand incepi sa lucrezi si salarul tau ajunge la o suma mai mare care iti permite sa returnezi banii.
Si cauta sa vezi daca nu gasesti o organizatie in Romania care ar putea sa te sponsorizeze, sincer daca as avea bani ti-as da eu pentru ca oamenii ca tine care au curajul sa isi doreasca mai mult si sa lupte pentru asta chiar merita sa isi indeplineasca visele, dar din pacate si eu sunt studenta si ma descurc greu( si sa alegi sa mori de foame aici sau acolo e tot una, dar macar acolo cand termini ai loc de munca, aici poate mori de foame si dupa terminarea facultatii)
Mult succes!

| cosmin23a explică (pentru CameliaMaria):

Deja am trimis actele pentru acel loan care imi acopera taxele de studiu. Bani doar pentru accommodation am nevoie. Sincer nu stiu unde sa mai caut si ce sa mai caut pentru ca pana acum nu am gasit nici un fel de bursa, nici un fel de ajutor, nimic sa ma ajute.