| XsupermenX a întrebat:

Salut, am cumpart un cablu vga-hdmi (are un cap hdmi si unul vga) lam cumparat sa conctez televizorul la laptop. Cand leam conectat televizorul imi dadea fara semnal cum rezolv asta.
Laptopul nu are port hdmi si tv-ul nu are port vga

5 răspunsuri:
| Catabtr23 a răspuns:

Laptopul nu are hdmi? Deci are VGA, iar TV are HDMI, ca sa nu ne incurcam.

1.VGA Male to HDMI FEMALE?
Daca e HDMI Male to VGA Female, sensul de convertire este invers si o sa apara probleme.

Vezi si setarile televizorului sa fie sigur selectat modul HDMI dupa ce ai bagat cablul.

| Catabtr23 a răspuns:

Pai da el gaseste conectat, dar verifica cum ti-am zis sa vezi daca e VGA Male to HDMI Female
Daca e VGA Female to HDMI Male, nu o sa-ti mearga.

Desi ala e un convertor, nu o sa-ti scoata o calitate HDMI, pentru ca el doar transforma un semnal analog intr-un semnal digital, nu modifica si calitatea.

| Catabtr23 a răspuns:

Aprope, ai incercat sa dai extend la Computer, adica sa click dreapta pe desktop, sa te duci acolo la screen resolution si sa pui imaginea pe al doilea ecran, adica TV?

| XsupermenX explică:

Laptop-ul are vga si nu are hdmi iar tv-ul are hdmi si nu are vga si cand le-am conectat pe tv am intrat hdmi2 si s-a conectat si zicea fara semnal

| XsupermenX explică:

Si cum verific?