| Dileva_Jozef_1999 a întrebat:

Am niste probleme la scoala. Sunt clasa 10, si nu sunt cel mai bun copil, dar sunt primul la invatat din clasa. Nu prea ma plac toti profesorii si am avut niste probleme cu profa de germana azi, si luni au sa ma duca la directiune pentru ceva chestii de comportament, stiti voi. ori o sa imi scada nota la purtare, ori au sa ma pedepseasca cumva. Ma vor asculta si pe mine, deci am nevoie de un ajutor, sa stiu si eu drepturile mele. In primul rand nimanui din scoala nu-i place profa de germana, toti se plang de ea ca e rea si insulta pe toata lumea. Si pe noi, ne-a facut prosti, descreierati, n-avem cei 7 ani de acasa etc. Si tot timpul cand se aude ceva in clasa ne face prosti. Ce as putea sa le spun la directiune in fata mai multor profesori sa ies si eu putin mai bine? Apropo, m-a scos la tabla, am tusit si m-a intrebat : ce ai? eu am spus ca ma innec si ea a spus ca s-ar bucura daca chiar m-as inneca, macar nu as mai fi acolo. ma gandesc ca nu are voie sa spuna asa ceva... totusi as avea nevoie de ajutor!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| InnocentSins a răspuns:

Tot ce trebuie să faci este să îți spui părerea și să îți expui ideile așa cum consideri tu. Nu este indicat să intri în altercații cu profesorii, nu este în avantajul tău. Dar daca consideri că ai dreptate, apăra-te. Nimeni nu îți poate călca în picioare deminitatea umană. Poți spune că ai fost jignit în repetate rânduri de către respectiva profesoara, iar problemele pe care le cauzezi la limba de germana sunt datorate comportamentului profesoarei, pentru că aceasta se manifestă într-un mod neplăcut.Cu asta ar putea să te scoți. Mult succes.