| Anonymous15 a întrebat:

Am o intrebare: Cine a scris biblia?

Răspuns Câştigător
| anonymous09 a răspuns:

Biblia a fost conceputa draga domnule de o mana de lideri ai unor societati secrete din perioada romana timpurie, cu modificari substantiale aduse bineinteles in epoca bizantina la inceput, si scopul redactarii acestui document considerat sacru de mult, a fost atragerea atentiei spre anumite laturi spirituale ale vietii prin concepte si formulari accesibile maselor. totodata, un alt scop deloc de neglijat a fost limitarea accesului publicului larg la anumite stari superioare ale constientei...prin omisiune au facut lucrul asta. dar, ce trebuie sa intelegem este ca acest caracter DOGMATIC in care se incadreaza aceste scriituri sugereaza si o oarecare CARENTA de altruism al autorilor in sensul in care, mai in toate religiile se incearca o insuflare a ideii de fr
ica de Dumnezeu, ceea ce, oricine care a deschis al treilea ochi, intre ghilimele, va poate spune ca este complet absurd si inutil sa ai un asemenea concept. vedeti dumneavoastra in neoliticul de acum 10.000 de ani pe cand oamenii de abia reuseau sa stapaneasca focul, la un moment dat cineva s-a ridicat la o adunare si a spus : ok oameni buni, de acum..eu sunt regele vostru SOARELE MI-E TATA, LUNA MI-E MAMA, ei imi spun cand sa arunc virginele in vulcan si trebuie sa-mi dati jumate din ce faceti voi si bineinteles, sa am voie sa fac sex cu ficele si cu sotiile voastre

1 răspuns:
| Riflex a răspuns:

Stiu ca o parte din ea a scris-o Moise, dar restul nu stiu!