| Anonymous15 a întrebat:

Am o intrebare. Cine stie cine a scris biblia?

6 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Unii dintre apostoli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia a fost scrisă de către Dumnezeu indirect, adică sub inspirația Spiritului Sfânt, mai mulți oameni (Moise, Iosua, David, Isaia, Matei, Marcu, Luca, Ioan ș.a.).

| Adrianetc a răspuns:

Pai uita-te prin ea pentru inceput si o sa vezi, sunt mai multe carti nu numai biblia propriu-zisa,

| agirll a răspuns:

Vechiul Testament: Moise, Iosua, Neemia, Regele David, Regele Solomon, Isaia, Ieremia, Ezechiel, Daniel, Naum, Zaharia etc (toti proorocii din cuprinsul Vechiului Testament)

Noul Testament: cei patru evanghelisti: Matei, Luca, Marcu si Ioan, luminati de Duhul Sfant.

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Biblia a fost scrisă de nenumărați autori, în secole diferite. Fiecare autor încerca să dea un răspuns la întrebările vremurilor sale, motiv pentru care descoperim foarte multe contradicții în textul biblic. Noul Testament nu a fost scris de către apostoli. Apostolii erau doar niște pescari analfabeți și fără pic de carte. Doar Pavel era învățat. Celelate cărți au fost scrise de urmașii apostolilor cu mai mult de 30 de ani până la 90/100 de ani după moartea lui Iisus.