| Miyukii a întrebat:

Cine a scris Biblia?

Răspuns Câştigător
| dandelion a răspuns:

E drept ce a zis florin273, însă nu a dus ideea pînă la capăt. Da, într-adevăr sursa absolută din Bible este Dumnezeu, însă El a dat cunostințe (într-un mod supranatural, să zicem asa) prorocilor sau apostolilor. Căci Biblia nu e o singură carte. Ea conține în sine o multitudine de cărți, care cu timpul au fost publicate ca un întreg! Spre exemplu, primul care a scris primele 5 cărți din Biblie (Geneza, Exodul, Leviticul, Numere, Deuteronomul) a fost Moise îndemnat 100% de însesi Dumnezeu. El vorbea si avea o relație specială cu Dumnezeu. Respectiv toate în timp au fost scrise de diferite persoane, dar îndemnate numaidecît de Dumnezeu. Sper că te-am lămurit. Dacă ai întrebări scrie-mi în privat, ok? Succese!

8 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Ion Creanga cand avea pojar.

| AnDy12 a răspuns:

Dumnezeu.

Funda plzzzz!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este scris în Biblie: 2Petru 1:21. “Căci nici o proorocie n-a fost adusă prin voia omului; ci oamenii au vorbit de la Dumnezeu, mânaţi de Duhul Sfânt.”

Dumnezeu este sursa tuturor informaţiilor din Scriptură.

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

O mulțime de bărbați pe o perioadă foarte lungă de timp.

| Bibliapentrusceptici a răspuns:

Și cu siguranță nu a fost Dumnezeu, că prea multe nebunii și contradicții găsești în ea.

| GaGaholicLittleMonster a răspuns:

Biblia este formata din mai multe,, scrisuri" ca sa zic asa de la Sfinti. happyFunda? :X :*

| HAPPY_6924 a răspuns:

Pai sursa este d-zeu, dar cei care au scris-o sunt multi