| Carstea_Dany_1990 a întrebat:

Salut, am o intrebare in legura cu temperatura procesorului si a placii video, care trebuie sa fie in idle, respectiv full?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu exista un standard, mai ales din punct de vedere practic, si variaza foarte mult in functie de pasta termica folosita, racirea folosita (coolerul) si ventilatia din carcasa.
Cu acelasi procesor poti obtine si 29 grade si 36 in idle, depinde ce cooler ai, ce si mai ales cata pasta termica folosesti, si cum ti-ai facut cable management-ul, sau cat de inteligent construita e carcasa ta (nu orice carcasa ofera un airflow optim).

| PainTech a răspuns:

Nu exista un standard. Cu cat mai putin, cu atat mai bine

| Ironwin a răspuns:

In mare intre 35-75 de grade.