| DavidADR a întrebat:

Salut,am ramas corigent la 3 materii si nu stiu cum o sa procedez in vara(vreau sa aflu totul! )

Răspuns Câştigător
| Clorox a răspuns:

A cui este vina? Ai ramas cu un motiv, pentru ca nu ai fost serios si nu ti-a pasat, ai asteptat pana in ultima clipa ca sa vezi ce se intampla. Iti sugerez sa faci meditatii si sa inveti in fiecare zi, te va ajuta.

| DavidADR explică (pentru Clorox):

Situatia sa rezolavat acum mai sunt corigent la o materie, multumesc mult ca m.ai lamurit!

| Clorox a răspuns (pentru DavidADR):

N-ai pentru ce happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai ramas corigent, ci repetent, asa ca o sa repeti clasa.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 130.(1)Sunt declaraţi corigenţi elevii care obţin calificative "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la cel mult două discipline de studiu, precum şi elevii amânaţi care nu promovează examenul de încheiere a situaţiei şcolare, la cel mult două discipline de studiu.
ART. 131.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
a)elevii care au obţinut calificativul "Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar. Prevederile se aplică şi elevilor care nu au promovat, la mai mult de două module, la examenele de corigenţă în sesiunea specială, organizată în conformitate cu art. 130 alin. (4);"

| minrest a răspuns:

Eu stiu ca cine ramane pe vara la trei materii e repetent. Nu da corijentele, repeta anul.