| dfwq23 a întrebat:

Salut, am sanse sa ma angajez la Google sau la o anumita companie de IT daca o sa absolvesc ASEM-ul, din Moldova,

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O diplomă în IT atestă angajatorului că ai trecut printr-un proces de învățământ iar absolvirea lui este o legitimarea din partea profesorilor că a dobâbndit o competență care îți conferă dreptul de a solicita o slujbă, un loc de muncă în domeniul respectiv. Astfel dacă dta depui o cerere de angajare la compania C din IT, și în acelați timp depune cineva fără nici o școală, există o mare probabilitate ca dta, dacă depui acea cerere de angajare însoțită de o diplomă de absolvire, ca cererea dtale să fie luată în considerare pentru un interviu, iar a lui, nu.
Dar nu dta te angajezi, ei te angajează. Urmează un interviu de angajare în care un specialist în resurse umane discută cu dta despre planurile dtale în carieră și îți prezintă cerințele și standardele noului loc de muncă, iar întrebarea de bază va fi, ce știi să faci din domeniu la ce te pricepi. Iar după aceea cu mare probabilitate un test profesional. Deci diploma nu îți aduce prin ea însăși asigurarea unui loc de muncă în IT, ci competențele profesionale.