| andrei4ever22 a întrebat:

Salut, am si eu o întrebare, iubita mea este in plasament și a făcut 18 ani in aprilie, ea mai are 1 an de școală și sta la aceeași familie daca ar vrea sa nu mai stea la familia respectiva și să se mute la mine ar putea sau ce demersuri sunt?

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Vorbiți la protecția copilului, asistența socială, la cine s-a ocupat cu plasarea sa în această familie.
Legal, este majoră, poate face ce vrea.
Problema este că trebuie să termine școala, iar aici, mutarea împreună să nu îi dăuneze.

| Yuoia a răspuns:

Nu!
Atata timp cat este sub tutela celor de la Protectia copilului si mai are de terminat studiile, nu se poate muta unde vrea ea chiar daca este majora.

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Pai nu poti vorbi cu familia ei?