| Lucian_Ungureanu_1998 a întrebat:

Salut.
Anul acesta dau bacul la biologie (vegetala si animala).
Intrebari:
1. Ce trebuie sa invat?
2. Cat de detaliat trebuie sa stiu?(trebuie sa stiu absolut totul sau chestiile de baza, esentialul? )
3.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se pare ca degeaba te duci la scoală, tu trebuie sa stii ce ai de invatat nu noi.

| Lucian_Ungureanu_1998 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu mai fac biologie de 2 ani, in plus la liceul la care sunt nu prea se face carte.

| Lucian_Ungureanu_1998 explică (pentru CristiDinBucuresti):

1. Nu mai fac biologie de 2 ani.
2. La liceul la care "studiez" nu prea se face carte.winking

| Donsavas a răspuns:

Esentialul,normal. bacul e usor. nu se compara cu admiterea la medicina sau rezistenta intr-o asemenea facultate.
Esentialul consta in ceea ce il intereseaza pe om despre corpul sau. iei fiecare caiet in parte sau carte si rezumi ce este acolo...sau mai simplu. extragi ideile principale. le inveti raportandu-te la ceva ce ai si tu. De ce sa inveti? care e scopul? Nu e vorba de note aici. E vorba de ceva mult mai important. cunoastere.cunoasterea propriului organism. E o materie pe care eu as da-o la alegere dintre geografie si istorie sau cum mai e acum. spor la invatat!

| Donsavas a răspuns:

Uita-te la tine...nu vrei sa stii cum reusesti sa auzi tu sunetele? nu vrei sa stii cum functioneaza creierul tau, mai complex decat un computer? nu vrei sa stii din ce substante este format organismul tau? el nu e doar celula si atat. celulele alea sunt pura chimie! sfat: invata dimineata, cauta sa adormi devreme si sa te trezesti de buna voie pe la un 4-5-6 dimineata...sa vezi ce bine asimilezi informatiile!

| anamariarot a răspuns (pentru Donsavas):

A zis biologie vegetala si animala, nu anatomie