| Twister09 a întrebat:

Salut, va fi bacul mai usor anul asta?
Ce materie se da la biologie, mai exact din biologi vegetala si animala?

1 răspuns:
| MirelSandel a răspuns:

Genetica umană și ecologia umană nu fac parte din programa de Bacalaureat pentru anul 2021,
Diversitatea lumii vii
Noțiuni introductive
Virusuri
Regnuri
Conservarea biodiversității in România
Celula - Unitatea structurală și funcțională a vieții
Structura, ultrastructura și rolul componentelor celulei
Diziunea celulară
Ereditatea și variabilitatea lumii vii
Concepte: eraditate, variabilitate
Mecanismele transmiterii caracterelor ereditare
Recombinare genetică prin schimb reciproc de gene
Determinism cromozomal al sexelor (fară subtipuri)
Influența mediului asupra eredității (mutații, clasificare, factori mutageni)
Țesuturi vegetale
embrionare primare: aplicale, intercalare
definitive: de apărare: epidermă, fundamentale - asimilatoare, de depozitare; conducătoare, secretoare
Țesuturi animale
epiteliale
conjuctive
muscular
nervos
Structura și Funcțiile fundamentale ale organismelor vii
Funcții de nutriție (nutriția autotrofă, nutriția heterotrofă, respirația, circulația, excreția)
Funcții de relație (sensibilitatea, locomoția la animale)
Funcția de reproducere (reproducerea la plante, reproducerea la om)
În mare, acestea sunt capitolele relevante pentru „Programă Bac Biologie | Clasele 9-10