| Snikers02 a întrebat:

As dori sa-mi dati si mie cateva informatii despre Pagoda-Templul Indian, deoarece maine trebuie sa prezint un referat si pe net chiar nu am gasit mai nimica. Stiu ca aici nu se fac teme, dar chiar este urgent. Funda big grin

1 răspuns:
| DamaDePica a răspuns:

Agodele au apărut pentru prima oară în China, în timpul dinastiei Han (206 î.Hr-220 d.Hr), odată cu pătrunderea budismului în țară. Structura arhitecturală a pagodei a evoluat de la structura stupelor dn India, niște clădiri din piatră în formă de movilă ce avea scopul păstrări relicvelor budiste, combinată cu structura turnurilor antice de veghe chinezești.

Primele pagode au fost construite din lemn, motiv pentru care nu s-au păstrat multe vestigi din primele epoci, dar ulterior au fost construite din piatră și cărămidă. În timpul următoarelor dinasti, când influiența culturală a Chinei a crescut, budismul s-a răspândit și la alte popoare cum ar fi japonezii și coreenii, oferindu-le stilul pagodelor.
L-am gasit de aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Pagod%C4%83 si aici...http://en.wikipedia.org/wiki/Pagoda dar daca stii engleza e perfect, sper ca te-am ajutat.Bafta:*