| Loloannna a întrebat:

Ce sunt produsele clorosodice, cum prezint un referat maine? vreau urgent raspunsuri clare ce trebuie sa zic ca trebuie sa-l prezint in fata clasei sa-l eplic..lalala dau funda celui mai clar si bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Produsele clorosodice sînt acele produse care conțin în componența lor elementele clor ( acel clor folosit la fabricarea acidului clorhidric, sau utilizat în gospodărie, în soluție, ca dezinfectant) și sodiu ( sau natriu).
Ce este clorura de sodiu?
Chiar așa!
Oare cum ai reacționa dacă în pauza de dinaintea acestei ore, tu ai fi cu un sandviș cu unt și o felie de salam și două felii de ridiche, pe bancă, și unul din colegii tăi ar vrea să-ți pună peste măncarea ta niște clorură de sodiu?
De rest poate te mai interesezi și pe wikipedia de pe google.

1 răspuns: