| catalin542000 a întrebat:

Salut. Asi dori sa ma lămuresc cu privire la sponsorizări/ parteneriate pe YouTube.

Am văzut youtuberi mari care nu au sponsorizări sau parteneriate dar am văzut în schimb youtuberi mai mici care au.

Eu aici nu prea înțeleg, cum poți sa faci în asa fel încât sa ai un parteneriat cu cineva cu o firma sau cu un site web?

Te duci tu ca youtuber pe internet și cauți informații și te rogi de aia ca un milog sa faceți parteneriat sau te găsesc aia pe tine?

Ai cum te-ar găsi ma rog ca doar au treaba lor, nu stau toată ziua pe YouTube sa caute youtuberi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai parte din treaba lor e sa isi faca marketing si publicitate.
Sunt multe brand uri care isi fac publicitate cu ajutorul influencerilor in functie de nisa produsului, nisa publicului influencelui samd.

La fel de bine poti si tu sa cauti colaborari cu diverse firme daca stii sa te vinzi si ai cu ce vinde.

| Mirel4412 a răspuns:

Firmele vad oamenii populari la momentul respectiv si ii sponsorizeaza. Uneori youtuberii si nu numai sunt doar dupa bani si nu se uita ce sponsorizeaza, asa se ajunge de multe ori sa promoveze tepe si "povesti frumoase"

| Caesarleurdeni a răspuns:

Vin ei la tine. Și nu stau toată ziua pe net sa caute. Pur și simplu afla de cei peste 100-500k și fac parteneriate