| Sebi200a a întrebat:

Salut băieți, vreau sa plec în străinătate și am găsit o firma care cere 500 de lei pentru procesarea dosarului și că o să-l primesc pe email după ce trimit banii, oare e teapa? Menționez că locul de muncă e in Danemarca la o fabrică, e 17 euro pe ora, așa scrie in email după ce l-am primit, cazarea ar fi 120 euro pe săptămână, voi ce ziceți, e manevra cu dosarul său nu?

17 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Cerele sa-ti opreasca suma de dosar din primul salariu, vezi ce-ti spun, daca zic ca nu se poate...e teapa, daca o lalaie tot teapa, daca te inteleg (ca te au acolo ca muncesti si ei stiu ca-ti pot oprii banii oricand ) atunci du-te.

| Sebi200a explică (pentru HUAWEHUAWE):

A spus că, daca merg doua persoane, una plătește în avans 500 lei și a doua ii ia din salariu pentru dosar

| GabiDumitrescu a răspuns:

TEAPA! De ce nu iei frumos sa aplici direct in tarile unde te intereseaza?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Firmele care cer bani în avans există mare risc să îți dea țeapă.

| Nirvanaaa a răspuns:

Pare a fi teapa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sigur este țeapa, nu da niciun ban, ei trebuie sa i ti dea tie bani nu tu lor, tu mergi acolo la munca, deci daca ei ti au cerut bani fa le reclamatie la ITM

| Sebi200a explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am înțeles, mersi frumos

| darrio2007 a răspuns:

Țeapă clar.

| Sebi200a explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am vb cu respectivul, și mi-a zis că nu lui trebuie sa ii trimit bani, cu la firma, că el se ocupa doar cu transportul la munca, mi-a zis daca am reședință acolo sau daca am lucrat in străinătate nu mai trebuie sa trimit banii

| RxTx a răspuns:

Opinia mea :
Excroci
Dacă ai ști câți prieteni amici cu cunoscuți au dat ca fraierii bani
Povestea e veche
De 30 de ani ii fura pe români
Nu da bani.
Eu am fost la asemenea interviuri
Când mă chemau pe mine imi cereau 250 lei

Dar eu le spuneam că să oprească din salariu.
Si ei spuneau ca nu pot opri din salariu ca ei vor banii aceia pentru excrocare
Pt ca daca ar fi oferit or bune locuri de munca ar fi putut opri din salariu

Eu am lucrat la firme din străinătate de plasare forță de munca

Daca nu ar fi excroci hoți mincinoși
Atunci ti-ar fi oprit 20 euro / zi din salariul tău

Eu asa am lucrat si in Elveția si in Franța si in Anglia Si in Israel si in America

Mergeam la firme de recrutare si ei imi dadeau job eu mergeam la job si ei imi luau in fiecare zi 20 din salariu

Am lucrat in multe locuri dar niciodată când au fost serioși nu mi-au cerut bani inainte

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru Sebi200a):

A mai facut o metoda prin care tot sa-i dai 500 laughing

| Sebi200a explică (pentru RxTx):

Mersi frumos

| Sebi200a explică (pentru RxTx):

Și unde mai exact as putea găsi o firma de recrutare

| Violleta2022 a răspuns:

Firmele de recrutare care gasesc muncitori si care afc contractele de munca primesc bani de la comapnii, nu de la bietii oameni care-si cauta de munca. Asta este teapa!
Cu siguranta vor bani cash (numerar), ca sa nu dea chitanta si sa-i bage in buzunar.

| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca emailul ala este spam, daca tu nu ai contactat nici o agentie de recrutare

Răspuns utilizator avertizat